Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w sprawie prac nad projektem ustawy o okręgach sądowych

     Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” wyraża swój zdecydowany sprzeciw wobec faktu zablokowania w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej prac nad projektem ustawy o okręgach sądowych.

     Projekt powyższy był projektem społecznym, złożonym w Sejmie z inicjatywy obywateli, co jest trybem bardzo rzadkim. Przewidziana prawem inicjatywa ustawodawcza poparta 150.000 podpisów jest najwyższą i najbardziej godną uwagi formą aktywności społeczeństwa obywatelskiego. Wymaga ona szczególnego szacunku ze strony posłów, szacunku dla własnych wyborców. Zablokowanie prac nad tak zgłoszonym projektem jest wyrazem lekceważenia woli obywateli, domagających się, aby uregulować prawnie problem przez nich dostrzeżony.

     Jest dla wszystkich oczywiste, że prace nad ustawą zostały wstrzymane w wyniku wykonania przez grupę posłów politycznej decyzji, której celem było, aby weszło w życie poddawane powszechnej krytyce rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości znoszące 79 sądów. Szeroki sprzeciw obywateli wobec tej decyzji wywołał ogromną aktywność społeczną. Obecnie wszystkim, którzy podjęli działania w celu ratowania zagrożonych sądów, pokazano jednoznacznie, że w Rzeczypospolitej Polskiej ma znaczenie tylko zdanie polityków, którzy nie muszą liczyć się z wolą obywateli. W szczególności nie muszą respektować ich żądań, by zapewnić im powszechny dostęp do wymiaru sprawiedliwości oraz by szanować rangę ich małych ojczyzn - średnich i małych miast, w których mieszka znaczna część społeczeństwa.

     Skutki tej decyzji, w postaci spodziewanego zamieszania w wymiarze sprawiedliwości, powinny ponieść osoby, które ją podjęły. Spodziewamy się jednak, że spadną one na całe społeczeństwo, które będzie musiało ponieść koszty licznych zbędnych czynności wykonywanych wokół sądów, w dodatku wbrew woli obywateli.

     Gdyby rządzący z taką determinacją, z jaką dążą do zlikwidowania sądów, starali się usprawnić wadliwe procedury sądowe w Polsce, wszystkie problemy związane z małą wydolnością polskiego wymiaru sprawiedliwości zostałyby błyskawicznie rozwiązane.

Komunikaty

Media