Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Oddziału "Iustitii" w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 15 stycznia 2010 r.

My jako członkowie SSP IUSTITIA Oddział w Gorzowie Wlkp. Pragniemy wyrazić stanowczy sprzeciw co do planowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości reformy sądownictwa przez likwidację tzw. małych sadów. Jak dotąd tylko i wyłącznie są to informacje na zasadzie pogłoski a jakakolwiek próba dowiedzenia się o konkretach planowanych likwidacji spotyka się z odmową ze strony urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy zwykle wówczas „nabierają wody w usta". Co pewien czas atmosfera niepewności podsycana jest przez wypowiedzi urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości, publikowane w prasie, którzy wskazują na konieczność reformy sądownictwa, która ma wyrażać się również w likwidacji małych sądów. Wskazywanie parytetów w postaci liczby sędziów jest sztucznym wskaźnikiem, bo jak dotąd padały już różne liczby, np. likwidacja sądów z obsadą do 5 sędziów, do 7 sędziów, do 10 sędziów. Ta okoliczność również nie pozwala na stwierdzenie, że projekt reformy jest rzeczą przemyślaną przez obecnych decydentów.

 

Jak dotąd sądownictwo - w imię oszczędności - przeszło reformę polegającą na likwidacji wydziałów grodzkich. Z reguły w miejsce jednego wydziału grodzkiego powstawały dwa - cywilny i karny - więc o jakich oszczędnościach w takim wypadku może być mowa?

 

My jako sędziowie Rzeczpospolitej Polskiej nie możemy przejść do porządku dziennego po wypowiedziach wysokich rangą urzędników Ministerstwa Sprawiedliwości co do tego, iż do sadu ludzie nie muszą dojeżdżać furmanką. Od dawien dawna sądy pełnią funkcję służebną dla społeczeństwa więc dostęp do nich nie powinien być w jakikolwiek sposób ograniczany.

 

Ostatnio w kwartalniku Ministerstwa Sprawiedliwości - „Na wokandzie" został opublikowany artykuł Dawida Pachli Pt. „Reforma Temidy - przykłady europejskie". W tymże artykule autor ukazuje reformy sądownictwa przeprowadzone w Austrii, Danii, Holandii, Finlandii, a które polegały na zmniejszeniu liczby jednostek sądownictwa, co wpłynąć miało na racjonalne wykorzystanie kadr i nie wpłynęło na dostępność obywatela do sądu, a jednocześnie skróciło czas trwania postępowań. Autor jednak nie pokusił się na wskazanie, co jest przedmiotem pracy sędziego w tych krajach i nie odniósł się tego do wyjątkowo szerokiej kognicji polskich sądów i obciążenia polskiego sędziego.

Mitem jest, że tylko w dużych sądach sprawy rozpoznawane są szybko. Właśnie w małych sądach szybkość postępowania jest zdecydowanie wyższa a dowodem na to mogą być wskaźniki szybkości, które - o dziwo - nigdy nie były podawane do publicznej wiadomości przez Ministerstwo Sprawiedliwości.  

W chwili obecnej - wobec zapewnień Rządu na temat uporania się z kryzysem - nie ma chyba już potrzeby wprowadzania oszczędności, które ograniczać się będą do kilku dodatków funkcyjnych a przecież likwidacja małych sądów miałaby wprowadzić oszczędności. Tylko jakie? Naszym zdaniem żadne, gdyż zaoszczędzone pieniądze będą przeznaczane np. na zwrot kosztów dojazdu do sądów bardziej odległych od miejsca zamieszkania stron, uczestników i świadków w postępowaniach sądowych.

Komunikaty

Media