Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 21 marca 2011 r.

     Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Okręgu Sądu Okręgowego w Gdańsku w poczuciu odpowiedzialności za zapewnienie najwyższych standardów w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości przyłącza się do stanowisk wyrażanych w uchwałach podejmowanych w ostatnich miesiącach przez zgromadzenia ogólne sędziów sądów apelacyjnych oraz poszczególnych okręgów. 

     Proponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości fundamentalne zmiany zasad funkcjonowania sądów powszechnych wprowadza się bez szerokiej i realnej konsultacji ze środowiskiem sędziowskim oraz innymi środowiskami prawniczymi. Szczególny niepokój budzą rozwiązania, które w dalszej perspektywie mogą godzić w zasadę niezawisłości sędziowskiej, a w szczególności: okresowa ocena sędziów, rozszerzenie uprawnień dyrektora sądu, ograniczenie kompetencji zgromadzeń ogólnych sędziów. 

     Konieczne zatem jest zaniechanie pochopnych, niespójnych zmian prawa ustrojowego. Reforma wymiaru sprawiedliwości winna mieć charakter systemowy, oparty na przejrzystych założeniach i przy jasno wytyczonych celach. Dla wypracowania trwałych rozwiązań zapewniających społeczeństwu polskiemu właściwe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości niezbędne jest pilne utworzenie zespołu składającego się z wybitnych przedstawicieli nauki i praktyki (w tym konstytucjonalistów, specjalistów z zakresu organizacji pracy, sędziów z dużym doświadczeniem zawodowym), który zajmie się przygotowaniem reformy ustrojowej. Pracom owego zespołu jako swego rodzaju „okrągłego stołu" winny towarzyszyć szerokie konsultacje nie tylko ze środowiskami sędziowskimi, ale także instytucjami zainteresowanymi ochroną praw obywateli w postępowaniu sądowym. Dopiero taka formuła pozwoli w naszej ocenie na wypracowanie kompleksowych, trwałych i skutecznych rozwiązań, które mogłyby stanowić „konstytucję wymiaru sprawiedliwości".

Komunikaty

Media