Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sądu Okręgowego Warszawa Praga w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2011 r.

      Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie przyłącza się do uchwał podjętych przez zgromadzenia sędziów w innych okręgach sądów, dotyczących inicjatywy podjęcia rozmów i konsultacji w przedmiocie proponowanej reformy ustroju sądownictwa powszechnego. Apelujemy o pilne podjęcie inicjatywy utworzenia okrągłego stołu w sprawie reformy ustrojowej wymiaru sprawiedliwości. 

      Proponowane przez Ministerstwo zmiany ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych są tak daleko idące, że wymagają szerokiej i realnej konsultacji ze środowiskiem sędziowskim. Szczególny niepokój Zgromadzenia budzi wprowadzenie nieznanej dotąd pozajudykacyjnej oceny pracy sędziów, w formie która może być sprzeczna z zasadą niezawisłości sędziowskiej. Ewentualne wprowadzenie systemu ocen, wymaga także przeprowadzenia rzetelnych badań w zakresie obciążenia pracą sędziów w poszczególnych jednostkach, bowiem nie ulega wątpliwości, że ilość i rodzaj spraw rozpoznawanych przez poszczególnych sędziów w skali kraju diametralnie się różni. 

      Zgromadzenie Ogólne Sędziów okręgu Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie pozostaje w przekonaniu, że przedstawicielom wszystkich władz w Polsce zależy na jak najsprawniejszym funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości. Zmiany ustrojowe w strukturze sądownictwa powszechnego nie mogą być wprowadzane wbrew stanowisku samorządu sędziowskiego zwłaszcza, że proponowane rozwiązania istotnie wpływają na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. W ocenie Zgromadzenia konsultacje ze środowiskiem sędziowskim powinny być realne, aby wprowadzane rozwiązania były trwałe i przemyślane, a także służyły poprawie sytuacji i wizerunku polskiego sądownictwa powszechnego oraz służyły umacnianiu niezależności sądów i niezawisłości sędziów. 

Komunikaty

Media