Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2011 roku w sprawie zmian wynagrodzenia sędziów oraz stanu spoczynku

          Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, w związku z przyjętymi w projekcie ustawy okołobudżetowej założeniami zamrożenia wynagrodzeń sędziowskich, po raz kolejny wyraża stanowczy sprzeciw wobec planów wstrzymania waloryzacji wynagrodzeń sędziowskich w 2012 r.

            Założenia do projektu budżetu Państwa na rok 2012, przewidujące zamrożenie funduszu wynagrodzeń w sądownictwie, są jednostronnym zerwaniem zawartego w tej sprawie porozumienia między władzą wykonawczą a środowiskiem sędziowskim, w wyniku którego doszło do uzgodnienia zobiektywizowanej formuły ustalania uposażeń sędziowskich. Odstąpienie od tej formuły i powrót do sztucznie ustalanej kwoty bazowej, traktujemy jako naruszenie zasady lojalności wobec trzeciej władzy, co w państwie prawa stanowi sytuację niedopuszczalną, podważającą zaufanie do Państwa oraz ustrojowych fundamentów jego funkcjonowania.

             Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy wyraża także najwyższy niepokój w związku z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów zgłoszenia w przyszłym roku propozycji zmian dotyczących uprawnień wynikających ze stanu spoczynku sędziów i prokuratorów.

            Prawo sędziów do godnego wynagrodzenia, jak i prawo do stanu spoczynku po zakończeniu sprawowania urzędu, są wynikiem pozycji władzy sądowniczej zakotwiczonej w przepisach art. 178 ust. 2 i  art. 180 ust. 3, 4 i 5 Konstytucji RP oraz ustrojowych gwarancjach niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej, stanowiących jeden z najważniejszych fundamentów demokratycznego państwa prawnego.

             Wszelkie próby ograniczenia pozycji ustrojowej sędziów w tym te, które wiążą się z postulowanym wstrzymaniem mechanizmu ustalania wynagrodzeń sędziowskich, wprowadzonym w 2009 r. oraz pozbawieniem sędziów statusu stanu spoczynku, czy też ograniczeniem tego stanu w jakikolwiek inny sposób, muszą budzić nasz zdecydowany sprzeciw ze względów zasadniczych, bowiem godzą one zarówno w podstawowe funkcje gwarancji ustrojowych władzy sądowniczej, jak i prawidłowość funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

            Godzi się przypomnieć, że u podłoża wszystkich tych ustrojowych regulacji nie leży jakiekolwiek uprzywilejowanie stanu sędziowskiego, jak się to często i błędnie prezentuje w rozlicznych wypowiedziach publicznych, lecz idzie o zapewnienie dobrze pojmowanego, prawidłowego sprawowania władzy sądowniczej w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, w sposób wolny i niezależny od jakichkolwiek wpływów politycznych.

            Jako sędziowie niezmiennie zachowujemy poczucie głębokiej odpowiedzialności za stan Państwa. Świadomość pryncypiów ustrojowych, z jakimi wiąże się ta odpowiedzialność, rodzi więc nasz stanowczy sprzeciw wobec zapowiedzi ingerowania władzy politycznej w niezależność finansową trzeciej władzy, w imię doraźnych interesów politycznych i ekonomicznych.

            W przypadku dalszego ignorowania naszych opinii i prezentowanego stanowiska w tej materii, sędziowie poczują się zmuszeni do podejmowania wszelkich dalej idących, prawnie dopuszczalnych działań protestacyjnych, przeciwdziałających dalszej degradacji statusu, tak ustrojowego jak i materialnego, przedstawicieli władzy sądowniczej.

Komunikaty

Media