Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała zgromadzenia ogólnego sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 8 grudnia 2011 r. do Ministra Sprawiedliwości Rzeczypospolitej Polskiej

     Od wielu lat systematycznie wzrasta liczba spraw wpływających do sądów, a wpływ na to ma zarówno zmieniająca się sytuacja gospodarcza jak i ciągłe, często nieprzemyślane, zmiany ustawodawcze skutkujące poszerzaniem kognicji sądów o kolejne kategorie spraw (wymagające rozpoznania przez sąd).

     Wzrostowi liczby spraw nie towarzyszy jednak adekwatny wzrost nakładów na sądownictwo, zaś podstawowym sposobem radzenia sobie z coraz większym wpływem nowych spraw jest nakłanianie sędziów do wzmożenia wysiłku i zwiększenia wydajności pracy ponad ludzkie możliwości.

     „Opanowanie wpływu", czyli wydanie rozstrzygnięć w takiej samej liczbie spraw jaka w danym miesiącu wpływa do sądu, stało się wyznacznikiem prawidłowej pracy sędziego. Powstanie „zaległości" oznacza konieczność dalszego wzmożenia wysiłków i zagrożenie, że liczba wydawanych orzeczeń stopniowo stanie się ważniejsza od ich jakości.

     Sędziowie od wielu lat, kosztem swojego prawa do wypoczynku, czasu spędzanego z rodziną, rezygnacji z zainteresowań i pasji starają się podołać coraz większym obowiązkom. Ilość przydzielanych im zadań i oczekiwania co do szybkości ich wykonywania pozostają z roku na rok w coraz większym oderwaniu od ilości czasu, jaki winien być poświęcony na ich prawidłowe wykonanie. Tylko dzięki temu poświęceniu, wydajność pracy sędziego w Polsce, mierzona liczbą rozpoznanych przez niego spraw, jest dziś jedną z najwyższych, jeżeli nie najwyższą w Europie. W zamian za to, zgodnie z zapowiedziami polityków, mają być odebrane sędziom rzekomo „nieuzasadnione przywileje" to jest prawo do stanu spoczynku w pełnej wysokości, trzynasta pensja, pełne wynagrodzenie za czas choroby oraz coroczna, niezależna od decyzji polityków, waloryzacja wynagrodzeń.

     Zgromadzenie Sędziów wskazuje, iż wynikające z art. 83 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych uregulowanie, zgodnie z którym czas pracy sędziego określony jest wymiarem jego zadań w praktyce oznacza nakładanie obowiązków ponad powszechnie uznawane w cywilizowanym świecie normy czasu pracy, to jest 40 godzin tygodniowo. Zgromadzenie Sędziów postuluje potrzebę wprowadzenia zmian w organizacji pracy sądów okręgu warszawskiego, których celem będzie dostosowanie wymiaru obowiązków nakładanych na sędziów do poziomu pozwalającego na wykonanie nałożonych na nich zadań bez potrzeby poświęcania na to czasu, który winien być przeznaczony na odpoczynek lub spędzony z rodziną, jak również bez konieczności dokonywania wyboru pomiędzy szybkością postępowania i jakością wydawanych orzeczeń. Proponowane zmiany winny obejmować w szczególności ponowne rozważenie liczby dni sesyjnych w miesiącu w poszczególnych wydziałach, tak aby uwzględniony został czas niezbędny do przygotowania się do sesji, konieczność podejmowania decyzji w sprawach poza salą sądową oraz napisanie uzasadnień do wydanych wyroków w ustawowym terminie. Zgromadzenie Sędziów apeluje o rozważenie wprowadzenia zasady jednego tygodnia w miesiącu bez prowadzania rozpraw oraz wprowadzenie górnego limitu ilości spraw, jakie mogą być przydzielone sędziemu w każdym miesiącu.

     Zgromadzenie ogólne sędziów okręgu Sądu Okręgowego w Warszawie zobowiązuje Prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie do przesłania odpisów uchwały adresatowi oraz:

 

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej;

Przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa;

Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego;

Marszałkowi Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej;

Marszałkowi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej;

Prezesowi Rady Ministrów;

Prezesom wszystkich Sądów Apelacyjnych;

Prezesom wszystkich Sądów Okręgowych.

Komunikaty

Media