Iustitia: 18 stycznia pierwszy dzień cyklicznej akcji protestacyjnej sędziów

18 stycznia (poniedziałek) będzie pierwszym dniem akcji protestacyjnej sędziów. Sędziowie żądają przywrócenia do pracy zawieszonych przez Izbę Dyscyplinarną: Igora Tuleyi – zawieszonych od 2 miesiący, Beaty Morawiec – zawieszona od trzech miesięcy, Pawła Juszczyszyna – zawieszonego od roku.

„Zwróciliśmy się do wszystkich sędziów o powstrzymywanie się od wyznaczania rozpraw w tym dniu i każdym kolejnym 18. dniu miesiąca” – mówi rzecznik prasowy Iustitii Bartłomiej Przymusiński. „Akcja ma z założenia charakter akcji narastającej, gdyż jeśli ktoś nie mógł jeszcze w styczniu odwołać rozpraw, to już w lutym, marcu itd. Ich po prostu nie wyznaczy. Chodzi o to, aby na tej formie protestu nie ucierpieli obywatele” – podkreśla rzecznik Iustitii. „Już w styczniu rozpraw powinno być mniej, niż zwykle, a w kolejnych miesiącach liczymy na coraz większy zasięg protestu.”

 „Efekt działań Ministerstwa Sprawiedliwości pod rządami Zbigniewa Ziobry jest taki, że czas trwania postępowań wydłużył się o 38%, a sędziowie niewygodni dla polityków są usuwani. Zbigniew Ziobro nie oferuje więc Polakom nic, upolityczniając sądy na skalę niespotykaną. To zaraz może okazać się ogromnym problemem dla poszkodowanych skutkami lockdownu, protestujących czy broniących wolności słowa – jeśli ich sprawy mieliby rozpoznawać polityczni nominaci, a nie niezależni sędziowie” – mówi prezes Iustiti prof. Krystian Markiewicz.

W ramach akcji Stowarzyszenie planuje także pojawienie się plakatów i banerów w sądach oraz na ulicach miast całej Polski.

O g. 19 odbędzie się międzynarodowe webinarium z sędziami z całej Europy. W czasie tego wydarzenia wyświetlony będzie film Marsz Tysiąca Tóg.

https://www.iustitia.pl/dzialalnosc/konferencje-i-szkolenia/4081-webinarium-w-rocznice-marszu-tysiaca-tog-zapraszamy-18-stycznia-2021r

 Trwa również Sztafeta dla Praworządności, której finał przewidziano na 20 stycznia. W jej ramach uczestniczy (prawnicy z całej Europy) przebiegną niemal 3 000 km.

 https://www.facebook.com/events/883539672391879

 Warto w tym dniu odwiedzić sędziów w następujących miastach:

1.     Warszawa – kontakt sędzia Katarzyna Wróbel (o g. 10 zgromadzenie przed SN)

2.     Radom – kontakt sędzia Jarosław Łuczaj

3.     Włocławek – kontakt sędzia Jarosław Konopka

4.     Gdynia – kontakt sędzia Jolanta Jeżewska

5.     Gdańsk – kontakt sędzia Dorota Zabłudowska

6.     Szczecin – kontakt sędzia Marta Knotz

7.     Lublin – kontakt sędzia Anna Rybicka-Hałabis

8.     Słupsk – kontakt sędzia Joanna Hetnarowicz-Sikora

9.     Toruń – kontakt sędzia Jędrzej Czerwiński  (o g. 12 planowane zgromadzenie przed sądem)

10.  Opole – kontakt sędzia Monika Ciemięga  (o g. 19 planowana demonstracja)

11.  Kraków – kontakt sędzia Marzena Stoces  (o g. 12 zdjęcie sędziów przed sądem).

Największe stowarzyszenie sędziów podkreśla, że Igor Tuleya, Beata Morawiec i Paweł Juszczyszyn zostali odsunięci od orzekania w wyniku działania upolitycznionej Izby Dyscyplinarnej.

 „Władzy nie interesuje los pokrzywdzonych, czekających kolejne lata na sprawiedliwość – mówi sędzia Krystian Markiewicz, prezes Iustitii - W związku z zasadą niezmienności składu orzekającego w sprawach karnych, ponad czterdzieści spraw prowadzonych dotąd przez Igora Tuleyę będzie rozpoznawanych od nowa. Sędzia Tuleya miał np. kończyć proces oskarżonych o zlecenie zabójstwa biznesmena Piotra Głowali i teraz, po dwóch latach procedowania, sprawa będzie musiała ruszyć od początku.

 Uruchomiona została również specjalna strona internetowa

https://www.iustitia.pl/zadamy-przywrocenia-do-pracy