Krótka relacja z protestu: sprawa prokuratora Krasonia, Kraków, 29.12.2020

Podstawowe fakty.

Prokurator Paweł Krasoń pracuje w krokowskim oddziale wysokiego szczebla Prokuratury. Jest członkiem niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. Po podpisaniu przez niego oświadczenia potępiającego bezprawną presję na prokuratorów ze strony najwyższych prokuratorów, w tym Zbigniewa Ziobro i naczelnego prokuratora Bogdana Święczkowskiego, został natychmiast zdegradowany do prokuratury podstawowego stopnia we Wrocławiu, oddalonej około 300 km od Krakowa. Paweł Krasoń zaskarżył to postanowienie do sądu. Po zaciętej walce sądowej wygrał sprawę z prokuraturą: został przywrócony na stanowisko i przyznano mu odszkodowanie. W sumie 12 sędziów z sądów podstawowych, okręgowych i apelacyjnych brało udział w tej walce sądowej. Obecnie były prokurator wojskowy Piotr Myszkowiec stopnia podstawowego, który w ostatnim czasie gwałtownie awansował do wydziału specjalnego prokuratury zajmującego się oskarżaniem sędziów, wezwał wszystkich tych 12 sędziów w charakterze świadków, ale mimo wszystko sprawa dotyczy nadużycia władzy sądowniczej . Przedmiot sprawy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zaangażowanych sędziów i wywołuje "efekt mrożący" dla wszystkich sędziów. Prokurator wyznaczył te przesłuchania na dziś, 29 grudnia 2020 r. I połowę stycznia 2021 r.

Wydarzenie.

Mimo świątecznego sezonu i ograniczeń spowodowanych pandemią, ponad 30 sędziów, m.in. członkowie Stowarzyszeń Iustitia i Themis, zdecydowali się pomóc swoim kolegom, którzy zostali wezwani na dziś do prokuratury. Towarzyszyliśmy im i czekaliśmy na nich, aż wyszli z budynku prokuratury. Oświadczenie popierające wezwanych sędziów zostało złożone publicznie przed siedzibą prokuratury przez sędziego Dariusza Mazura. Wielu z nas trzymało tabliczki z napisami wspierającymi naszych kolegów i wyrażającymi nasz sprzeciw wobec zastraszania sędziów przez prokuratorów podporządkowanych politycznie. Podczas protestu byliśmy obserwowani przez policję i przez nią fotografowani. Pojawili się umundurowani i nieumundurowani policjanci. Obecni w budynku prokuratorzy potajemnie obserwowali nas przez zasłony okienne.

Podsumowując.

Należy podkreślić, że takie działanie prokuratora ukierunkowane na przyszłe śledztwo w sprawie orzeczeń sądowych można uznać za rażące nadużycie władzy przez prokuraturę. Dodatkowo zapewniamy, że będziemy towarzyszyć naszym kolegom podczas kolejnych przesłuchań i nie damy się zastraszyć.

Sędzia Bogdan Jędrys,

IUSTITIA

29.12.2020 r.

https://www.facebook.com/sedziowie/posts/3676346122411752