Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

KE uruchomi procedurę naruszeniową wobec Polski (fakty.interia.pl)

W środę (29 kwietnia) KE ma uruchomić procedurę naruszeniową wobec Polski w związku z ustawą o środkach dyscyplinowania sędziów - dowiedziała się PAP ze źródeł w Brukseli. Polska ma otrzymać dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty KE.

Pierwszym krokiem, który ma zostać podjęty na posiedzeniu kolegium komisarzy, ma być wezwanie do usunięcia uchybienia. Według informatora PAP Polska będzie miała dwa miesiące na odpowiedź na zarzuty Komisji Europejskiej, która już wcześniej krytykowała polskie przepisy. "Z nieoficjalnych informacji wynika, że wniosek KE nie będzie obejmował kwestii wyboru I prezesa Sądu Najwyższego, co Komisja prezentuje jako gest z jej strony w stronę polskich władz, by nie eskalować sporu. KE da też polskim władzom dwa miesiące na odpowiedź, pomimo że w podobnych sprawach, gdy argumentem były nieodwracalne skutki prawne, standardowo był to miesiąc" - poinformowało źródło PAP. Według rozmówcy PAP KE podtrzymuje swoje stanowisko, by nie łączyć sprawy wyborów w Polsce z procedurą art. 7 i kwestiami dotyczącymi praworządności.


Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/raporty/raport-unia-europejska/polska-w-ue/news-nieoficjalnie-ke-uruchomi-procedure-naruszeniowa-wobec-polsk,nId,4465600#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


Foto:  NakNakNak z Pixabay


Drukuj   E-mail