Rzecznik Dyscyplinarny rezygnuje ze stawiania zarzutów sędziom uczestniczącym w festiwalu Pol`and`Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą w sierpniu 2018r.

Rzecznik Dyscyplinarny Sędziów Sądów Powszechnych poinformował 10 stycznia 2019r iż jego zastępca Przemysław Radzik zakończył czynności wyjaśniające w sprawie uchybień godności urzędu przez sędziów biorących udział w symulacjach rozpraw sądowych - sędziów Monikę Frąckowiak i Arkadiusza Krupę - podczas festiwalu Pol`and`Rock Festival w Kostrzynie nad Odrą w sierpniu 2018 r.. 

W toku postępowania Rzecznik ustalił, że podczas festiwalu Pol`and`Rock w Kostrzynie sędziowie Monika Frąckowiak i Arkadiusz Krupa używali stroju służbowego w postaci togi i łańcucha z wizerunkiem orła, wbrew dyspozycji art. 84 § 1 usp, a prowadzone przez nich spotkanie z publicznością nie stanowiło symulacji rozprawy sądowej. Przykładem tego zachowania było działanie SSR Arkadiusza Krupy, który parodiując zachowanie przewodniczącego składu sędziowskiego w procesie karnym, pozwolił sobie na nieakceptowalne zachowanie w postaci założenia na strój gimnastyczny łańcucha z wizerunkiem orła, a zatem niegodnego użycia symbolu władzy sądowniczej. W konsekwencji, powyższe nie mogło prowadzić do pożądanego celu w postaci edukacji prawnej społeczeństwa.

Rzecznik uznał, że przekonanie każdego z tych sędziów, że prowadzone przez nich działania zmierzały do osiągnięcia skutków pożądanych społecznie, na podstawie scenariuszy przygotowanych przez jedną z organizacji pozarządowych, a nadto ich zapewnienie, że będąc przekonanymi o doniosłym znaczeniu swojej aktywności na festiwalu Pol`and`Rock, sędziowie ci nie uświadamiali sobie, że w rzeczywistości naruszone zostały wskazane na wstępie przepisy prawa oraz reguły etyki zawodowej  - stanowiło podstawę zakończenia czynności wyjaśniających i niewszczynania postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom Arkadiuszowi Krupie i Monice Frąckowiak.

link: http://rzecznik.gov.pl/wp-content/uploads/2019/01/Komunikat-Pol-n-Rock-Radzik-Krupa.pdf


Drukuj   E-mail