Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Zarząd Stowarzyszenia

 

Krystian Markiewicz

Prezes: prof. UŚ dr hab. Krystian Markiewicz

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” oraz Prezes Śląskiego Oddziału w Katowicach, Sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach, adiunkt w Katedrze Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, członek Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, członek stałego Zespołu przy Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego działającego przy Ministrze Sprawiedliwości do końca działalności KKPC, Redaktor Naczelny Kwartalnika SSP „Iustitia”, członek kolegiów redakcyjnych „Polskiego Procesu Cywilnego”, „ADR. Arbitraż i Mediacja”, wykładowca i autor kilkudziesięciu publikacji z zakresu postępowania cywilnego i prawa ustrojowego.

 

Tomasz Marczynski2

Wiceprezes ds. Organizacyjnych: Tomasz Marczyński

Od 1997r. Sędzia Sądu Rejonowego w Bełchatowie, III Wydział Rodzinny i Nieletnich. W latach 2010-11 członek Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, zaś w latach 2011-13 Członek jego Zarządu i Przewodniczący Zespołu Dyscyplinarnego. Od wielu lat jest żeglarzem i organizatorem zlotów uczestników Forum Sędziów.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Wojciech BuchajczukWiceprezes ds. Finansowych:Wojciech Buchajczuk

Sędzia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie, V Wydział Karny. W latach 2003 – 2007 asesor sądowy w Sądzie Rejonowym dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie. Od 2007 r. sędzia Sądu Rejonowego dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie, a od 2009 r. sędzia Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy w Warszawie. Od początku służby sędziowskiej orzekający w sprawach karnych. W Iustitii od 2008 roku. W latach 2009 – 2014 r. Wiceprezes Oddziału Warszawskiego SSP „Iustitia”, a od 2014 r. do 2017 r. Prezes tego Oddziału. W latach 2010 - 2013 członek Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Od 2016 r. Wiceprezes Zarządu SSP „Iustitia”.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BartlomiejPrzymusinski3Rzecznik prasowy - Członek Zarządu: Bartłomiej Przymusiński

Sędzia Sądu Rejonowego Poznań Stare Miasto, X Wydział Gospodarczy. Karierę sędziowską rozpoczął od asesury w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie (2003-2007), następnie jako sędzia pracował w Sądzie Rejonowym w Chrzanowie (do 2008r.), a obecnie jest sędzią gospodarczym Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto. Maratończyk. Prezes Oddziału w Poznaniu.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. +48 502-60-30-40

 

Joanna Hetnarowicz SikoraCzłonek Zarządu: Joanna Hetnarowicz-Sikora

 Sędzia Sądu Rejonowego w Słupsku, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Po ukończeniu aplikacji sądowej w 2005 roku kolejno orzekała: w Sądzie Rejonowym w Chojnicach (Wydział Grodzki i Wydział Cywilny), Sądzie Rejonowym w Miastku (Wydział Cywilny i Wydział Karny) i w Sądzie Rejonowym w Słupsku, gdzie od 2011 roku związana jest z Wydziałem Karnym, pełniąc nadto funkcję koordynatora do spraw współpracy międzynarodowej w sprawach karnych i praw człowieka. Absolwentka studiów podyplomowych z zakresu Prawa Międzynarodowego i Służby Zagranicznej na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.  Od 2008 roku nieprzerwanie członek SSP Iustitia, przy czym od 2018 roku jest wiceprezesem Oddziału Słupskiego. Pasjami czyta, amatorsko trenuje sporty siłowe.

 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dorota Zabłudowska 3 Członek Zarządu:  Dorota Zabłudowska

W służbie sędziowskiej od 2002 r., najpierw jako asesor, później sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku (poprzednio Sądu Rejonowego w Gdańsku). Zaangażowana w edukację prawną młodzieży i dorosłych, w swoim sądzie pełni funkcję koordynatora do spraw współpracy ze szkołami. Od 2018 r. Wiceprezes Oddziału Gdańskiego SSP „Iustitia”, od 2019 r. pełni funkcję rzecznika. Laureat Honorowej Odznaki Iustitii 2019.

mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 Malgorzata StanekCzłonek Zarządu: Małgorzata Stanek

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi. Ukończyła wydział prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Pracowała w II Wydziale Cywilnym Sądu Rejonowego w Łodzi oraz w II Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Łodzi.  Od 1999 roku orzeka w I Wydziale Cywilnym Sądu Apelacyjnego w Łodzi, od 2004 roku jest zastępcą Przewodniczącego. Członek założyciel oddziału łódzkiego Iustitii. Od 2010 roku wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, prowadzi również zajęcia w ramach szkolenia ustawicznego. Członek kolegium redakcyjnego Kwartalnika Iustitii. Zawodowo zainteresowana prawem własności intelektualnej. Prywatnie biega amatorsko i nałogowo słucha audiobooków. Mężatka, dorosły syn.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Arkadiusz TomczakCzłonek Zarządu: Arkadiusz Tomczak

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Po ukończeniu aplikacji sądowej w Warszawie, od 1998 r. do 2014 r. orzekał w wydziałach karnych kolejno: Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy, Sądu Rejonowego dla Warszawy - Żoliborza, Sądu Okręgowego w Warszawie. Od 2014 r. sędzia sądu administracyjnego. Absolwent studiów podyplomowych: "Prawo europejskie dla sędziów" (UMCS w Lublinie), "System ochrony praw człowieka w Polsce" (UJ w Krakowie), "Prawo karne materialne i procesowe" (UJ w Krakowie). Od 2001 r. nieprzerwanie członek Oddziału Warszawskiego SSP Iustitia. Członek Rady Fundatorów Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia. Komisarz Oddziału Warszawskiego. 

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tomasz ZawislakCzłonek Zarządu: Tomasz Zawiślak

Sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia. W 2003 r. otrzymał nominację sędziowską do Sądu Rejonowego w Oleśnicy. Od 2006 r. sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia - Śródmieścia, obecnie w VII Wydziale Cywilnym. Specjalista do spraw egzekucyjnych. Autor kilku publikacji z zakresu postępowania cywilnego. Od 2010 r. członek Kolegium Redakcyjnego Kwartalnika IUSTITIA, obecnie zastępca redaktora naczelnego Kwartalnika. Od 2013 r. zaangażowny w projekt "Edukacja Prawna Młodzieży" we Wrocławiu. Członek Prezydium Forum Współpracy Sędziów.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Członek Zarządu: Katarzyna Kałwak

Katarzyna KalwakSędzia Sądu Rejonowego w Oleśnie. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Po ukończeniu aplikacji sądowej w 1992 r. orzekała w Sądzie Rejonowym w Chorzowie, a od lipca 1995 r. w Sądzie Rejonowyn w Oleśnie do nadal. W sądzie tym pełniła funkcję prezesa, z której została odwołana 18 grudnia 2017 r.  faxem przed ukończeniem kadencji,  decyzją ministra Zbigniewa Ziobry,  skutkiem wprowadzonej reformy prawa o ustroju sądów powszechnych, ktora pozwalała przez okres sześciu miesięcy odwoływać prezesów i wiceprezesów w trakcie trwania ich kadencji bez zachowywania ogólnych wymogów. W 2005 roku ukończyła podyplomowe studia z zakresu prawa europejskiego  na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego. Pełni funkcję Prezesa Oddziału Opolskiego Iustitii od  lutego 2018 r. do nadal oraz Szefowej Zespołu Medialnego SSP Iustitia. Jest Laureatką Honorowej Odznaki Iustitii 2019 r. Pasjonatka turystyki krajowej.  Mężatka, trójka dorosłych dzieci.

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Kadencja władz Stowarzyszenia upływa 2 kwietnia 2025 r.


Drukuj   E-mail