Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Oddział w Olsztynie

Adres: ul. Żołnierska 4, 10-557 Olsztyn

Faks: 

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Oddział jest zarejestrowany w Sądzie Rejonowym w Olsztynie - VIII Wydział Krajowego Rejestru Sądowego, numer KRS 0000064528

Konto bankowe:
Bank Millenium SA, Oddział w Olsztynie,
numer26 1160 2202 0000 0001 0484 7054

Liczba członków: 78

 

Obszar działania

Bartoszyce: Sąd Rejonowy w Bartoszycach,
Biskupiec: Sąd Rejonowy w Biskupcu,
Kętrzyn: Sąd Rejonowy w Kętrzynie,
Lidzbark Warmiński: Sąd Rejonowy w Lidzbarku Warmińskim,
Mrągowo: Sąd Rejonowy w Mrągowie,
Nidzica: Sąd Rejonowy w Nidzicy,

Olsztyn:

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie,

Sąd Okręgowy w Olsztynie,

Sąd Rejonowy w Olsztynie,

Wojskowy Sąd Garnizonowy w Olsztynie,

Szczytno: Sąd Rejonowy w Szczytnie.
Ostróda Sąd Rejonowy w Ostródzie
Morąg Sąd Rejonowy w Ostródzie - Zamiejscowe Wydziały Karny i Ksiąg Wieczystych w Morągu,
 
 

Władze oddziału

Prezes:    Beata Faralisz,

sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, II Wydział Karny,


Wiceprezes:   Maja Jabłońska,

sędzia Sądu Rejonowego w Olsztynie, III Wydział Rodzinny i Nieletnich

Wiceprezes-skarbnik:   Iwona Litwińska-Palacz,

sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, II Wydział Karny,

Wiceprezes:   Ewa Kurasz,

sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach, I Wydział Cywilny

Komisarz Oddziału:   Jowita Sikorska,

sędzia Sądu Rejonowego w Szczytnie, III Wydział Rodzinny i Nieletnich,

Kadencja władz Oddziału mija 28 maja 2024 roku.

Historia oddziału


Zespół założycielski w Olsztynie zawiązano w okresie od maja do października 1995 r.
Oddział utworzony został (jako Oddział Terenowy) uchwałą Walnego Zebrania Członków SSO „Iustitia" z dnia 30 listopada 1996 r. jako jedenasty oddział w Polsce.
W chwili utworzenia obszar Oddziału obejmował województwo olsztyńskie według podziału obowiązującego do 1 stycznia 1999 r., tj. ówczesny okręg Sądu Wojewódzkiego w Olsztynie (w porównaniu z obecnym okręgiem Sądu Okręgowego nie należały do niego Sądy Rejonowe w Ełku, w Giżycku, w Olecku i w Piszu, a należały Sądy Rejonowe w Iławie i w Ostródzie). Obszar ten wcześniej był objęty działalnością Stowarzyszenia jako całości, bez przynależności do oddziału.
Od 29 maja 1999 r. obszar Oddziału zwiększył się o rejony Sądów Rejonowych w Działdowie, przeniesiony z Oddziału w Ciechanowie i w Nowym Mieście Lubawskim, przeniesiony z Oddziału w Toruniu; zmiany nastąpiły z mocy § 36 ust. 1 Statutu.
Od 9 czerwca 2002 r. obszar Oddziału zmniejszył się o rejony Sądów Rejonowych w Działdowie, w Iławie, w Nowym Mieście Lubawskim i w Ostródzie, które przeniesiono wówczas z okręgu olsztyńskiego do elbląskiego i tym samym do Oddziału w Elblągu, gdyż nie złożono wniosku o pozostawienie tych Sądów w Oddziale w Olsztynie. Jednocześnie zwiększył się o rejon Sądu Rejonowego w Ełku (obejmujący także rejon nieistniejącego jeszcze wówczas Sądu Rejonowego w Olecku), który został przeniesiony z okręgu suwalskiego do olsztyńskiego; tu z kolei nie złożono wniosku o pozostawienie tego Sądu w Oddziale w Suwałkach.
Od 18 lutego 2005 r. obszar Oddziału zmniejszył się o Sąd Rejonowy w Olecku (wyodrębniony z Sądu Rejonowego w Ełku), a od 14 kwietnia 2007 r. o Sąd Rejonowy w Ełku; obydwa przeniesiono na wnioski członków w trybie § 36 ust. 2 Statutu do Oddziału w Suwałkach. Od czasu tej ostatniej zmiany Oddział działa na obecnym obszarze.
Prezesem Oddziału w Olsztynie jest od chwili jego powstania Maciej Wasilewski (od XII 1996, najdłużej w historii "Iustitii").

Drukuj   E-mail