Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Ponad 99 % sędziów nie zdecydowało się kandydować do nowej KRS

W związku z brakiem oficjalnego potwierdzenia nazwisk osób kandydujących do Krajowej Rady Sądownictwa przypominamy, że w informacjach medialnych (ostatnio rp.pl oraz tvn24.pl) pojawiło się kilkanaście nazwisk. Są to:

1. Paweł Styrna z Sądu Rejonowego w Wieliczce, 2. Rafał Puchalski z Sądu Rejonowego w Jarosławiu (po delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, powołany na Prezesa SO w Rzeszowie i na czas pełnienia tej funkcji delegowany do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie), 3.Teresa Kurcyusz-Furmanik orzekająca w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gliwicach, 4. Maciej Mitera z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli (po delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości, powołany na Prezesa Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście) ; 5. Zbigniew Łupina, sędzia Sądu Rejonowego w Biłgoraju. 6. Leszek Mazur z Sądu Okręgowego w Częstochowie (brat nowego prezesa Sądu Apelacyjnego w Katowicach Witolda Mazura), 7. Jarosław Dudzicz, nowy prezes Sądu Okręgowego w Gorzowie Wlkp., 8. sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, nowa prezes Sądu Okręgowego w Krakowie (i niedawno na delegacji w Ministerstwie Sprawiedliwości), 9. Joanna Kołodziej-Michałowicz z Sądu Rejonowego w Słupsku (żona nowego prezesa SO w Słupsku), 10. Marek Jaskulski z Sądu Rejonowego Poznań-Stare Miasto, 11. Maciej Nawacki, nowy prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, 12. płk Mariusz Lewiński, sędzia wojskowy, 13. Jędrzej Kondek, z Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy w Warszawie. 14. Mariusz Witkowski, nowy prezes Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, 15. Ewa Łąpińska, sędzia Sądu Rejonowego w Jaworznie, 16. Dariusz Drajewicz, nowy wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie, 17. Robert Pelewicz z Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu, 18. Grzegorz Furmankiewicz z Sądu Rejonowego w Jaśle.

Jak wydać  większość kandydatów to prezesi powołani przez Ministra Sprawiedliwości w trybie art. 17 ustawy z lipca 2017r. o zmianie Ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych, rodzina takiego prezesa oraz osoby obecnie lub niedawno zatrudnione w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Podsumowując, na około 10 tysięcy sędziów tylko kilkunastu z nich zignorowało apele środowiska o powstrzymanie się od takich zachować. Ponad 99 % sędziów w Polsce nie zdecydowało się kandydować do obecnej Krajowej Rady Sądownictwa.

Komunikaty

Media