Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Wielki sukces Iustitii. 10 ugrupowań politycznych, w tym najważniejsze partie opozycyjne przyjęło projekt Iustitii jako podstawę przywrócenia praworządności w Polsce!

Pojekty zmian prawa napisane i przedstawione przez nasze Stowarzyszenie (Iustitia) będą przedmiotem prac parlamentarnych, które mają przywrócić konstytucyjny i europejski porządek polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. To wielki sukces naszego Stowarzyszenia !

7 grudnia 2021r. 10 organizacji politycznych i 8 organizacji pozarządowych podpisało porozumienie, zgodnie z którym:

„My, przedstawiciele niżej podpisanych sił politycznych, niniejszym wyrażamy poparcie dla kierunków zmian prawnych przywracających w Polsce praworządność, zaproponowanych przez organizacje pozarządowe w Porozumieniu dla Praworządności. Deklarujemy, że w toku dalszych prac koncepcyjnych i legislacyjnych ugrupowania będą zgłaszać szczegółowe rozwiązania, mieszczące się w ramach tych kierunków. Jednocześnie wspólnie uznajemy przygotowany przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” projekt ustawy regulujący to zagadnienie za podstawę do dalszych prac legislacyjnych, których formułę wypracujemy wspólnie ze stroną społeczną”.

Porozumienie popiera 10 ugrupowań politycznych:

 • Inicjatywa Polska,
 • Lewica,
 • Nowoczesna,
 • Partia Zieloni,
 • Platforma Obywatelska,
 • PPS,
 • PSL,
 • Polska 2050  (Ruch Szymona Hołowni),
 • Partia Razem
 • i Unia Europejskich Demokratów.

Porozumienie popiera też osiem organizacji społecznych:

 • Akcja Demokracja,
 • KOD,
 • Obywatele RP,
 • Ogólnopolski Strajk Kobiet,
 • Wolne Sądy,
 • Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris,
 • Archiwum Osiatyńskiego
 • i Kongres Świeckości.

"Płyną dziś bardzo dobre wieści dla Polski z Warszawy. Jest zgoda wielu ugrupowań politycznych na pracę nad projektem ustawy w całości przygotowanym przez nasze Stowarzyszenie. To są konkretne propozycje poprawy w organizacji Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego, systemu dyscyplinarnego, usprawniające ich pracę przede wszystkim dla dobra obywatela. Tak aby funkcjonowaly one zgodnie z wyrokami TSUE I ETPcz, co pozwoli zdjąć z Polski rekordową karę miliona euro dziennie. -komentuje Krystian Markiewicz prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia przedstawione dziś w Warszawie porozumienie poparcia dla kierunków zmian prawnych przywracających w Polsce praworządność.

"Nie mamy inicjatywy ustawodawczej, tym bardziej przyjęcie naszego projektu ustawy, do dalszych prac legislacyjnych uważam za wielki sukces Iustitii. " -dodaje prof. Krystian Markiewicz

Szczegóły tutaj: https://www.facebook.com/173895439323522/posts/4686273714752316/

https://oko.press/wazne-cala-opozycja-i-organizacje-spoleczne-beda-razem-walczyc-o-wolne-sady-i-niezalezna-krs/

https://wyborcza.pl/7,162657,27885066,opozycja-polityczna-i-obywatelska-lacza-sily-maja-wspolny-projekt.html


Drukuj   E-mail