Sędziowie sądów administracyjnych przyłączają się do krytyki ustaw zmieniających polski wymiar sprawiedliwości

Uchwała nr 1

Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych

z dnia 25 czerwca 2018 r.

  1. Zarząd Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych przyłącza się do stanowiska wyrażanego wielokrotnie przez stowarzyszenia sędziowskie Iustitia i Themis, Forum Współpracy Sędziów oraz zebrania i zgromadzenia ogólne sędziów sądów powszechnych, zgodnie z którym aktualne rozwiązania przyjęte w ustawach: z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa, z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz
    z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, pozostają w sprzeczności
    z konstytucyjnymi zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów ustanowionymi w art. 173 i art. 178 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
    W szczególności, skrócenie ustawą zwykłą czteroletniej kadencji członków Krajowej Rady Sądownictwa będących sędziami i zastąpienie ich osobami wybranymi przez polityków, a nie przez sędziów (art. 187 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 187 ust. 3 Konstytucji RP), skrócenie sześcioletniej kadencji Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego (art. 183 ust. 3 Konstytucji RP) oraz uzależnienie pozostania w służbie sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy ukończyli 65 rok życia, od uznaniowej i niepodlegającej zaskarżeniu decyzji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej będącego przedstawicielem władzy wykonawczej (art. 180 ust. 1 i 4 Konstytucji RP), stanowi przejaw braku poszanowania dla konstytucyjnej zasady trójpodziału i równowagi władzy ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej, na której opiera się ustrój Rzeczypospolitej Polskiej i która stanowi fundament demokratycznego państwa prawnego (art. 10 ust. 1 i art. 2 Konstytucji RP).
  2. Zobowiązuje się Prezesa Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Sądów Administracyjnych do przesłania powyższej uchwały do wiadomości Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, Stowarzyszenia Sędziów Themis, Forum Współpracy Sędziów, a także do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Prezesów wojewódzkich sądów administracyjnych z prośbą o umożliwienie zapoznania z jej treścią wszystkich sędziów orzekających w sądach administracyjnych.