Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Kolejni sędziowie z Ministerstwa Sprawiedliwości powołani na prezesów sądów

Z dniem 7 lutego 2018 r. Minister Sprawiedliwości w trybie art. 17 ustawy z lipca 2017r. o zmianie Ustawy prawo o ustroju sądów powszechnych odwołał prezesów sądów i na te funkcje powołał kolejnych sędziów zatrudnionych dotąd w Ministerstwie Sprawiedliwości :
- funkcję prezesa Sądu Rejonowego Warszawa Śródmieście zacznie pełnić Maciej Andrzej Mitera (aktualnie również kandydat na funkcję członka Krajowej Rady Sądownictwa).
- funkcję prezesa Sądu Rejonowego w Elblągu zacznie pełnić Agnieszka Anna Walkowiak (od 10 lat delegowana do Ministerstwa Sprawiedliwości).
 
Przypominamy, że analogicznie z dniem 1 lutego 2018 r. prezesem Sądu Okręgowego w Rzeszowie został delegowany wcześniej do Ministerstwa Sprawiedliwości sędzia Sądu Rejonowego w Jarosławiu Rafał Puchalski, który na czas pełnienia nowej funkcji został również delegowany z Sądu Rejonowego w Jarosławiu do Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie (nie orzekał w Sądzie Okręgowym). Podobnie jak Maciej Andrzej Mitera jest on także kandydatem na funkcję członka Krajowej Rady Sądownictwa. 
 
Odwołane z funkcji prezesów sądów zostały sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik (Warszawa Śródmieście) i sędzia Patrycja Emanuela Wojewódka (Elbląg).
 
Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że z kolei Sąd Rejonowy w Braniewie jest 301 pod względem odsetka spraw cywilnych ponownie wpisanych i w związku z tym funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Marta Alina Wiśniewska.
 
Dziękujemy odwołanym Prezesom Sądów, a nowo powołanym przypominamy, że podstawą prawną ich awansu są przepisy, które stoją w sprzeczności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Komunikaty

Media