Co się dzieje w sądach po reformie Gowina?

Wszyscy chcielibyśmy znać faktyczną sytuację w sądach. "Reforma Gowina" skutkowała zniesieniem 79 sądów, których sędziowie, w wyniku zapoznania się z uchwałą składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego, mają obecnie uzasadnione wątpliwości co do tego, czy mają prawo orzekać. Ministerstwo Sprawiedliwości, któremu Sąd Najwyższy zarzucił poważne błędy prawne, oczywiście twierdzi, że uchwała jest błędna i sugestie te rozsyła do wszystkich sądów z niespotykaną nigdy dotąd intensywnością.

Nie mamy jednolitego i pewnego źródła informacji, gdyż monitoring sądów prowadzi tylko ministerstwo, zainteresowane ukazywaniem sytuacji w sposób zgodny ze swoim stanowiskiem. Staramy się jednak zbierać informacje wszelkimi sposobami. Przedstawiamy więc efekty naszej działalności - w postaci mapy Polski po "reformie Gowina".

Kolor czerwony oznacza sądy, w których sędziowie lub ich część powstrzymali się od orzekania, trwale bądź czasowo. Kolor zielony to sądy, które orzekają bez zakłóceń.

 Aktualizacja na dzień 8.11.2013 r.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A oto - dla przypomnienia - co minister Gowin obiecywał obywatelom jako efekt swojej reformy w plakatach, które polecił rozwiesić w zlikwidowanych sądach pokazanych na mapie:

: