Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w związku z wypowiedziami Premiera Donalda Tuska dotyczącymi wydarzeń w Gdyni w dniu 18.08.2013 r.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" z niepokojem przyjmuje słowa Premiera Donalda Tuska, wypowiedziane w związku z wydarzeniami w Gdyni w dniu 18 sierpnia 2013 r., dotyczące zamiaru wpływania na policję, prokuraturę i na sądy, aby "przede wszystkim surowo i możliwie natychmiast karać" sprawców przedmiotowego zajścia.

Jest oczywiste, że głośne medialnie wydarzenia, które ukazują słabość państwa wobec bezprawia, negatywnie wpływają na wizerunek rządzących. Ratowanie tego wizerunku nie może się jednak odbywać na zasadzie doraźnych decyzji, cząstkowych zmian prawa czy nacisków na niezawisłe sądy. Choć przemoc na ulicach i stadionach budzi zawsze oczywisty sprzeciw, trzeba też pamiętać, że władza sądownicza stoi na straży sprawiedliwości, a sąd wymierzając karę kieruje się ustawowymi dyrektywami, nie zaś motywami wynikającymi z chwilowych potrzeb politycznych.

 

Prezes SSP "Iustitia" - Maciej Strączyński

Wiceprezes SSP "Iustitia" - Barbara Zawisza