Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

W Suwałkach o komunikacji społecznej

Oddział Suwalski Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” zorganizował szkolenie "Komunikacja Społeczna", które odbyło się 16-18 maja 2014 r. w Giżycku.

Poniższe linki prowadzą do informacji zapowiadających to wydarzenie  oraz opisujących przebieg:

http://www.iustitia.pl/85-szkolenia/808-szkolenie-oddzialu-w-suwalkach

http://www.iustitiasuwalki.pl/szkolenia-oddzialu-w-maju-informacje,455.html

http://www.iustitiasuwalki.pl/sprawozdanie-po-majowym-szkoleniu-oddzialu-16-18-05-gizycko,458.html

http://www.wspolczesna.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20140601/REG10/140529554

A oto relacja ze spotkania.

W spotkaniu, uczestniczyli przedstawiciele różnych profesji prawniczych oraz organizacji pozarządowych. Poprzez takie spotkanie przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości w naturalny sposób poddają się ocenie, wysłuchując opinii innych, jak i sami przekazują  własne spostrzeżenia. W ten sposób można poszukiwać rozwiązania problemów, jakie na co dzień mogą pojawić się w kontaktach z sądem, czyli także polepszać je z pożytkiem dla wszystkich zainteresowanych dobrze funkcjonującym wymiarem sprawiedliwości. Nie jest łatwo mówić wprost o bolączkach, ale uczestnicy nie unikali krytyki. Kultura rozmowy pozwoliła na ciekawą dyskusję. Taki dialog z pewnością sprzyja cennym refleksjom, w tym co do wykonywania  pracy orzeczniczej,  jak i  m.in. pojawił się sygnał  o zamierzeniu poprawy kontaktu z mediami, które starają się przybliżać czytelnikom sprawy sądowe.  Poznanie wzajemnych oczekiwań, wspólne rozważenie możliwości i zasadności ich realizacji na pewno służy budowania lepszej atmosfery spotkań w sądzie, a co za tym idzie  - zaufaniu i budowie autorytetu.

Zwrócić można uwagę na poruszenia ważnego zagadnienia tzw. aktywizmu sędziowskiego na sali rozpraw. Zawodowi pełnomocnicy sygnalizowali, że strony odbierają  takie zachowanie jako przejaw stronniczości. Mając na uwadze doświadczenie Stowarzyszenia z Konferencji o e-protokole, gdzie ten aspekt został poruszony z perspektywy sądownictwa niemieckiego, można stwierdzić, że występuje tu istotna różnica kulturowa. Tam dopuszcza się bezpośredniość wypowiedzi sędziego o przydatności zgłaszanych wniosków. Niektóre podawane przykłady zachowania sędziego, mające świadczyć  o jego tendencyjności, bywały jednak zastanawiające,  by nie rzec - kuriozalne ( w tym np. sytuacja, gdy otworzono rozprawę, by dopuścić dowody). Na pewno warto rozważnie postępować, by nie budzić wątpliwości. Jednak celowość zmiany postrzegania roli sędziego została potwierdzona w wypowiedzi przedstawiciela Fundacji Court Watch, który akcentował wagę komunikatywności na sali rozpraw, by strona była zorientowana w przebiegu procesu, co dobrze wpłynie na jej nastawienie do sądu. Wówczas w wypowiedziach sędziów cywlistów uwypukliło się znaczenie przestrzegania kodeksowych wymogów stosowania pouczeń wobec stron. Poprzez tę dyskusję martwa w trakcie szkoleń z procedury cywilnej litera prawa - ożyła,  nabrała sensu i znaczenia praktycznego.  

Zauważono jednak dość zgodnie w środowisku prawniczym problem obniżenia poziomu aplikantów radcowskich i adwokackich, w tym zarówno w aspekcie merytorycznym, jak i etosu pełnionej roli. Sygnały w tej kwestii, związane z deregulacją zawodów prawniczych, nie tylko na tym spotkaniu wybrzmiały. Przedstawiciele samorządów prawniczych postulowali, by jednak z wyrozumiałością traktować młodych adeptów sztuki, jako dopiero rozpoczynających praktykowanie w zawodzie.

Zgodnie także zauważono, że poprzez działania Ministerstwa Sprawiedliwości z minionych lat doszło do zaburzenia relacji pomiędzy zawodami prawniczymi. Jednocześnie stwierdzono, że osoby  ze skłonnościami do niewłaściwych zachowań, nie porzuciły ich. Pojawiły się jednak niepotrzebne obawy co do zwykłych zachowań, zwłaszcza związanych z życiem pozasłużbowym, które kiedyś były naturalną konsekwencją spotkań na wspólnej płaszczyźnie osób z wykształceniem prawniczym.  Stąd tego typu spotkanie umożliwiające prowadzenie transparentnego dialogu  było niewątpliwą wartością.

Odnotowano, że znaną bolączką wymiaru sprawiedliwości jest problem z biegłymi. 

Przedstawiciele mediów ciekawie opowiedzieli o swoich doświadczeniach w kontaktach z sądem, próbach odnalezienia się w swej roli na sali sądowej. Rozważano, w jaki sposób  ustalić zasady obecności mediów na sali, by nie dochodziło do kontrowersyjnych zachowań i by zachować należyty porządek i powagę na sali rozpraw bez ingerowania w przebieg procesu w sposób mu szkodzący.   A jednocześnie by poprzez zbytnią formalizację, nie odstraszyć mediów bezzasadnie.

Przedstawicielka Fundacji „Batorego” wskazała na wagę przejrzystości życia publicznego, celowość wzmocnienia zaufania do sądownictwa poprzez poprawę jego funkcjonowania. 

Przedstawiciel Fundacji Court Watch omawiając wyniki ankiet - przeprowadzonych przez wolontariuszy w oparciu o wizyty w sądach i udział w rozprawach -  przytoczył cytaty z wielu pozytywnych ocen.

Ciekawy był głos organizacji pozarządowych, które przedstawiły wizję nowych, jak i już częściowo stosowanych rozwiązań dla wymiaru sprawiedliwości. Cenne by było szerzej zapoznać z nimi sędziów, a także pomyśleć o stosownych zmianach systemowych. W wykładzie Fundacji Court Watch przedstawiono amerykański model organizacji instytucjonalnej przy sądzie, który umożliwia przygotowanie sądowi  pełnej wiedzy o sprawcy drobnych czynów  karalnych z opcją odbycia kary w sposób nie generujący kosztów i społecznie pożyteczny.  Fundacja wspomniała o pilotażowym programie w gdyńskim sądzie, zmierzającym częściowo do takiego modelu.  O dobrej organizacji sądu amerykańskiego, sprzyjającej sprawnemu  i efektywnemu wymierzaniu sprawiedliwości, mówił także przedstawiciel ławników. Relacjonował także, jaką wagę przywiązuję się tam do  udział obywateli w wymiarze sprawiedliwości. Na koniec Stowarzyszenie Featon  przedstawiło swój projekt działań dotyczący pomocy postpenitencjarnej i także podkreśliło, jak ważne i potrzebne jest zapewnienie wsparcia osobom skonfliktowanym z prawem, by miały możliwość powrotu do społeczeństwa, a nie do zakładu karnego.

Wobec zmian w rozwoju demokracji takich inicjatyw - jak opisana -  przybywa. Dobrze wobec tego, że także w Stowarzyszeniu została przeprowadzona z pożytkiem - miejmy nadzieję -  dla jego dalszych prac. Naśladownictwo wydaje się być wskazane.


Drukuj   E-mail