Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

VII Seminarium Warszawskie pt. „Obywatel w radzie Europy i Unii Europejskiej"

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” otrzymało zaproszenie na VII Seminarium Warszawskie pt. „Obywatel w radzie Europy i Unii Europejskiej – nowe wyzwania po dwudziestu latach od przystąpienia przez Polskę do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności” organizowane przez Ministra Spraw Zagranicznych we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Program seminarium, skrócona relacja i galeria zdjęć: http://www.brpo.gov.pl/pl/content/vii-seminarium-warszawskie

Organizowane rokrocznie seminarium w tym roku miało szczególnie imponującą listę gości – w tym panelistów oraz uroczysty przebieg albowiem stanowiło swego rodzaju podsumowanie doświadczeń dwudziestu lat okresu związania się przez Polskę przepisami Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności i poddania się kognicji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Konferencję otwarli gospodarze: Rzecznik Praw Obywatelskich prof. dr hab. Irena Lipowicz oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych prof. dr hab. Artur Nowak –Far, a następnie wykłady honorowe wygłosili sędzia Dean Spielmann – Prezes Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz ambasador prof. dr hab. Hanna Suchocka – Prezes Rady Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej w czasie gdy Polska przystępowała do Konwencji. W wykładzie sędziego Dean Spielmann przedstawiono aktualne w Trybunale trendy orzecznicze – w tym dotyczące praw socjalnych. Ambasador Hanna Suchocka z kolei przybliżyła licznie zgromadzonym oraz tym, którzy śledzili transmitowane na żywo w Internecie obrady czas, w którym Polska przystępowała do reżimu Konwencyjnego, w tym ówczesne problemy i dylematy z tą decyzją związane. Następnie, w pierwszym panelu moderowanym przez Ambasador Urszulę Gacek – stałego Przedstawiciela RP przy Radzie Europy, wystąpili prof. dr hab. Jerzy Makarczyk – pierwszy polski sędzia Trybunału, prof. dr hab. Krzysztof Drzewicki - pierwszy Pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych do spraw postępowań przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, Corinne Amat – Kierownik Sekcji Wykonywania Wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz dr Adam Bodnar, Wiceprezes Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. W swym niezwykle ciekawym i bezkompromisowym wystąpieniu prof. Jerzy Makarczyk ostro skrytykował reformę systemu strasburskiego z 1998 r. zarzucając jej nierespektowanie zasady niezawisłości sędziowskiej i upomniał się o kompleksowe uregulowanie statusu sędziego ETPCz, który to status, zwłaszcza w porównaniu go ze statusem sędziego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (którą to funkcję również prof. J. Makarczyk sprawował), wykazuje wiele luk i niedoskonałości. Prof. K. Drzewicki z kolei przedstawił, także w aspekcie historycznym relacje pomiędzy Trybunałem, a rządem RP jako stroną toczących się przed nim postępowań. Pani Corinne Amat przedstawiła problematykę wykonywania orzeczeń ETPCz ze szczególnym uwzględnieniem orzeczeń dotyczących Polski wyrażając pogląd, że przyjęte w Polsce w tym zakresie reguły, zgodnie z którymi jeden ośrodek na szczeblu rządowym tj. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest za to odpowiedzialne, są regułami modelowymi – jednymi z najlepszych pośród 47 państw poddanych jurysdykcji Trybunału. Dr A. Bodnar z kolei przedstawił rolę orzecznictwa ETPCz w zapewnieniu efektywności oddziaływania standardów Rady Europy na krajowy system prawny i praktykę – ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy organizacji pozarządowej.

W drugim panelu, mając charakter bardziej specjalistyczny, moderowanym przez prof. dr hab. Mirosława Wyrzykowskiego wystąpili: Maija Sakslin, Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, Finlandia (Karta Praw Podstawowych a Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności), dr hab. Nina Półtorak (Przystąpienie do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z perspektywy Unii Europejskiej), prof. dr hab. Anna Wyrozumska (Dialog między sądami krajowymi a Europejskim Trybunałem Praw Człowieka) oraz Mirosław Wróblewski, Dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich (Wykorzystanie Konwencji o chronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w postępowaniach przed krajowymi sądami i trybunałami), a po przerwie prof. dr hab. Justyna Maliszewska-Nienartowicz (Zakaz dyskryminacji w prawie Unii Europejskiej oraz Rady Europy) oraz Jakub Wołąsiewicz, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Przewodniczący Grupy roboczej na rzecz promocji praw osób starszych CDDH-AGE, Rada Europy (Ochrona praw osób starszych – nowe wyzwania dla Rady Europy i Unii Europejskiej).

 W Seminarium odbywającym się w siedzibie Biura Rzecznika Prawo Obywatelskich, poza prelegentami i panelistami, wzięło udział kilkadziesiąt osób – w tym przedstawiciele parlamentu, najważniejszych instytucji państwowych i samorządowych, świata nauki i wymiaru sprawiedliwości – w tym prof. dr hab. Krzysztof Wojtyczek – polski sędzia w ETPCz, prof. dr hab. Maciej Szpunar – Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa, prezesi Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Rady Radców Prawnych, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn, Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury Leszek Pietraszko, jak również wielu innych sędziów, pracowników naukowych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych instytucji zainteresowanych problematyką Seminarium.

 

Łukasz Piebiak, Prezes Warszawskiego Oddziału SSP „Iustitia”


Drukuj   E-mail