Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Zaproszenie na międzynarodową konferencję online: Zapewnić rządy prawa w Europie. Znaczenie niezależnego sądownictwa

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Niemiecki Instytut Praw Człowieka, Miasto Brema oraz Poznańskie Centrum Praw Człowieka zapraszają na konferencję naukową pt. Zapewnić rządy prawa w Europie: Znaczenie niezależnego sądownictwa, która odbędzie się w czwartek, 25 czerwca 2020r. w godzinach 10:00 - 13:15.

Konferencja będzie transmitowana online w języku niemieckim, polskim i angielskim. www.institut-fuer-menschenrechte.de/livestream

Problematyka Konferencji

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do przestrzegania zasad praworządności i demokracji w traktatach unijnych. Jednakże w wielu miejscach umacniają się autorytarne prądy polityczne, które chcą podważyć instytucje i procedury państwa prawa, a także podać w wątpliwość trójpodział władz państwowych, jak też ich obowiązek przestrzegania praw podstawowych oraz praw człowieka. 

Atakowana jest również niezależność władz sądowniczych. Dlaczego niezawisłość sądownictwa ma kluczowe znaczenie i kto ją chroni? Jaką rolę odgrywają w tym względzie europejskie sądy i trybunały? Jaki wpływ na współpracę sądów w Europie będzie miało niedawne rozstrzygnięcie niemieckiego Federalnego Trybunału Konstytucyjnego? W jaki sposób, w obliczu obecnych wyzwań, można zabezpieczyć i rozbudować ochronę praworządności i praw człowieka w Europie? Jak w nadchodzących miesiącach powinny działać europejskie instytucje, w szczególności Komisja Europejska jako strażniczka traktatów UE? Wreszcie, jaką rolę powinny przyjąć Niemcy w kontekście rozpoczynającej się w lipcu niemieckiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej?

Pełen program Konferencji znajdą Państwo w językach polskim, niemieckim i angielskim poniżej.

Link do rejestracji

https://www.institut-fuer-menschenrechte.de/aktuell/veranstaltungen/anmeldeformular-rechtstaatlichkeit-in-europa/

***

W przypadku pytań dotyczących konferecji prosimy o kontakt mailowy z Panią Anną Pac, asystentką Zastępcy RPO (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

szczegóły (pdf)


Drukuj   E-mail