Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości: sędziowie Wróbel i Juszczyszyn poprowadzą lekcję WOSu!

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA i Fundacja Edukacji Prawnej IUSTITIA organizują po raz kolejny Dzień Wymiaru Sprawiedliwości!

W czasach przed pandemią była to okazja do zajęć edukacyjnych w sądach. W tym roku, z uwagi na stan epidemii, Iustitia zaprasza na cykl lekcji z WOS online - zajęcia poprowadzą: sędzia Sądu Najwyższego Włodzimierz Wróbel, sędzia Paweł Juszczyszyn oraz dziennikarz Sławomir Matczak.

Dzień Wymiaru Sprawiedliwości przypada 23 maja, ale lekcje online odbędą się w poniedziałek 25 maja od godz. 9:00;tak, aby udział w lekcji mógł stanowić element edukacji zdalnej.

W czasach wielkiej niepewności, warto przypomnieć, że są rzeczy pewne. W prawie i w ustroju Rzeczypospolitej, mamy taki pewniak - taką ostoją jest Konstytucja. To nie odległy akt, „sprawy Warszawy” ani polityka. To nasze wspólne zasady, reguły gry. Prawo jest dla ludzi. Konstytucja jest dla ludzi. Chciałbym, żeby każdy Polak, każdy uczeń, rodzic, każdy obywatel to czuł. Prawo jest po to, by zapewnić obywatelskie bezpieczeństwo, naszą wolność. A z wolnością jest jak powietrzem – myślimy o nich dopiero gdy zaczyna ich brakować. W czasach, gdy wolność jest w Polsce ograniczana, tym bardziej warto rozmawiać o pryncypiach. Nasze, prawników, miejsce jest zawsze wśród ludzi – a możliwość rozmawiania o prawie z młodymi to wielka radość, przywilej i lekcja dla nas samych” – mówi sędzia Paweł Juszczyszyn. 

Chcę opowiedzieć o tym, jak radzić sobie w sieci internetowej z agresją i odrzuceniem.  Znam przypadki odrzucenia przez internetowe społeczności młodych ludzi którzy nie radzą sobie z tym. Prowadzę wykłady on line i widzę, że wielu studentów nie radzi sobie z izolacją i hejtem.  Odreagowują agresją.  Społeczeństwo on-line nie radzi sobie z samotnością.  O tym chciałbym opowiedzieć.” – wskazuje red. Sławomir Matczak.

Aby wziąć udział w interaktywnych zajęciach, uczniowie i nauczyciele mogą rejestrować się do specjalnej aplikacji webinarowej, która umożliwi zadawanie pytań w czasie zajęć – rejestracji należy dokonać kontaktując się z Iustitią na profilu Facebookowym (fb.me/sedziowie) lub wysyłając maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lekcje będą transmitowane na Facebooku, zatem będą one dostępne w tej formie dla wszystkich.


Program lekcji 25 maja 2020:

9:00 Sędzia Paweł Juszczyszyn – „Lekcja WOS, Podstawy prawa” 

Tematem zajęć jest przedstawienie podstawowych zasad prawa obowiązującego w Polsce. Kolejnym zagadnieniem są źródła prawa z uwzględnieniem szczególnej mocy Konstytucji. Formuła zajęć umożliwia uczestnikom po wykładzie zadawanie pytań i bezpośredni kontakt z prowadzącym. 

10:30 Sędzia Włodzimierz Wróbel – „Lekcja WOS, pozycja ustrojowa Sądu Najwyższego i trójpodział władzy”

Tematem zajęć jest przedstawienie struktury władzy sądowniczej w Polsce z uwzględnieniem szczególnej pozycji Sądu Najwyższego i zagadnień związanych z wyborem Pierwszego Prezesa tej instytucji. Ponadto prowadzący przedstawi mechanizm działania trójpodziału władzy oraz wyjaśni dlaczego sądy i trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz. 

12:00 Red. Sławomir Matczak – „Hejt Stop”. Tematem zajęć jest problem mowy nienawiści w otaczającym nas świecie realnym i wirtualnym. Prowadzący przedstawi mechanizmy powstania i eskalacji tego zjawiska oraz odpowie na pytanie jak sobie z nim radzić w praktyce. 

Dlaczego Dzień Wymiaru Sprawiedliwości obchodzimy 23 maja?

Jest to rocznica śmierci sędziego śledczego Giovanniego, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. 

Symbolem święta są fioletowe wstążki.

Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie „Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności” MEDEL, a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.


Drukuj   E-mail