Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Sprawozdanie z konferencji w Atenach na temat polityki oszczędnościowej w Grecji, w kontekście ochrony praw socjalnych (16 marca 2019)

W dniu 16 marca 2019 roku, w siedzibie parlamentu greckiego w Atenach odbyła się konferencja na temat: „Polityka zacieśniania pasa, a prawa socjalne” (Austerity and Social Rights).

Była to jedna z cyklu czterech konferencji, organizowanych między innym przez stowarzyszenia sędziów pod wspólnym hasłem: Demokracja i Praworządność, zaś na ich miejsca wyznaczono 4 europejskie stolice ( Rzym – Berlin – Ateny – Warszawa).

Tym razem organizatorami konferencji byli: Stowarzyszenie Greccy Sędziowie dla Demokracji i Wolności , które tym samym uczciło obchody swojego 30 - lecia oraz Stowarzyszenie MEDEL.

Mowy powitalne wygłosili znakomici goście:

-  Nikolaus Voutsis , przewodniczący parlamentu greckiego

- Michail Pikramenos  przewodniczący stowarzyszenia : Greccy Sędziowie dla Demokracji i Wolności 

Filipe Marques , prezes MEDEL

Następnie wykład  inauguracyjny na temat historii stowarzyszenia Greccy Sędziowie dla Demokracji i Wolności wygłosił honorowy wiceprezes Rady Państwa , a jednocześnie były minister, pełniący obecnie funkcję Prezesa  Komisji Narodowej Praw Obywatelskich Georgios Stavropoulos

Pierwsza część konferencji  skupiła  się na problemie   polityki  zaciskania pasa w kontekście zachowania i ochrony praw socjalnych w dobie kryzysu w Grecji.  Wśród wielu ekonomicznych danych , nie zabrakło  rozważań na temat  środków zaradczych  oraz linii orzecznictwa sądów greckich , na których spoczywa obowiązek dbania o praworządność przy jednoczesnym zachowaniu zgodności z prawem europejskim . Doświadczenia swoich krajów w tym zakresie przedstawili goście  z Portugalii i Cypru .

Swoje wystąpienia wygłosili :

Joaquim Jose Coelho  - były prezes Trybunału Konstytucyjnego Portugalii  

Margaritis Schinas – rzecznik  prasowy Komisji Europejskiej

Tasos Giannitis -  emerytowany  profesor Uniwersytetu  w Atenach

Telkros Th. Economou – sędzia Sądu Najwyższego Cypru

Druga część sesji , moderowana przez Dionysia Bitzouni , sędziego Sądu Najwyższego w Grecji , poświęcona była  spotkaniu z   przedstawicielami greckich partii politycznych , które w nadchodzących wyborach  będą kandydować do Parlamentu Europejskiego . 

Swoje programy przedstawili reprezentanci takich partii jak:

- Syriza

- Nea Dimokratia

-  Kinima Allagis

- Kommounistiko Komma Elladas ,

- To Potami

-  Anexartitoi Ellines

Stowarzyszenie Polskich Sędziów Iustitia reprezentowała SSO Joanna Sienkiewicz, wiceprezes Śląskiego Oddziału Iustitia.


Drukuj   E-mail