Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Zaproszenie na konferencję forum Idei "Jak przywrócić państwo prawa?"

Fundacji Batorego. Wspieraj z nami demokrację w Polsce!

ZAPROSZENIE

Zapraszamy na konferencję forum Idei „Jak przywrócić państwo prawa?”, która odbędzie się w dniach 14-15 stycznia w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego przy ul. Sapieżyńska 10a w Warszawie.

Od 2015 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości dokonuje kontrowersyjnych zmian dotykających newralgicznych, ustrojowych instytucji demokratycznego państwa, m.in. sądu konstytucyjnego, najwyższych organów sądownictwa decydujących o karierze sędziów i nadzorujących działalność orzeczniczą sądów. Głębokie zmiany zaszły także w całym systemie sądownictwa powszechnego i prokuratury – doprowadziły one do znacznego podporządkowania trzeciej władzy rządowi i większości parlamentarnej.

Ważne jest, by już teraz wyjść w przyszłość i przedstawić propozycje wyjścia z kryzysu ustrojowego, w którym się znajdujemy i zastanowić się w jaki sposób, skutecznie i w zgodzie z obowiązującym porządkiem konstytucyjnym przywrócić prawidłowe funkcjonowanie głównych organów państwa, przede wszystkim Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego oraz sądownictwa powszechnego.

Wykład otwierający „Populizm i rządy demokratyczne” wygłosi prof. Samuel  Issacharoff (New York Uniwersity, School of Law).

W konferencji zaś głos wezmą:

 • prof. dr hab. Agnieszka Bień-Kacała (Katedra Prawa Konstytucyjnego, UMK w Toruniu) 
 • Łukasz Bojarski (Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRiS)
 • Jacek Czaja (Towarzystwo Prawnicze)
 • dr hab. Agnieszka Frąckowiak-Adamska (Katedra Prawa Międzynarodowego i Europejskiego, Uniwersytet Wrocławski)
 • prof. Teresa Gardocka (Wydział Prawa, Uniwersytet SWPS)
 • dr Wojciech Jasiński (Katedra Postępowania Karnego, Uniwersytet Wrocławski)
 • Irena Kamińska (sędzia NSA)
 • mec. Paulina Kieszkowska-Knapik (#WolneSądy)
 • dr Jarosław Kuisz (Instytut Historii Prawa, Uniwersytet Warszawski)
 • prof. Ewa Łętowska (Instytut Nauk Prawnych PAN)
 • prof.  Marcin Matczak (Instytut Nauk o Państwie i Prawie, Uniwersytet Warszawski)
 • prof. Ryszard Piotrowski (Instytut Nauk o Państwie i Prawie, Uniwersytet Warszawski)
 • prof. Anna Rakowska-Trela (Zakład Prawa Konstytucyjnego Porównawczego, Uniwersytet Łódzki)
 • prof. Grażyna Skąpska (Instytut Socjologii, Uniwersytet Jagielloński)
 • prof. Mirosław Wyrzykowski (Zakład Praw Człowieka, Uniwersytet Warszawski)
 • prof. Jerzy Zajadło (Katedra Teorii i Filozofii Państwa i Prawa, Uniwersytet Gdański)
 • prof. Fryderyk Zoll (Katedra Prawa Cywilnego, Uniwersytet Jagielloński)

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji.

Konferencja w języku polskim i angielskim. Zapewniamy tłumaczenie symultaniczne.

Prosimy o potwierdzenie udziału przez formularz rejestracyjny:

Rejestracja online

Grzegorz Makowski
forumIdei, Fundacja im. Stefana Batorego
tel. 22 536 02 07, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Gorąco zachęcamy do wsparcia naszej działalności darowizną: batory.org.pl/wspieraj

Zapis z przebiegu debaty w formie audiowizualnej będzie opublikowany i dostępny dla każdego na stronach internetowych Fundacji. Uczestnictwo w debacie oznacza wyrażenie zgody na jej nagrywanie oraz opublikowanie zapisów z jej przebiegu na zasadach licencji Creative Commons (CC) Uznanie autorstwa na tych samych warunkach 3.0 Polska [CC BY-SA 3.0 PL].

Administratorem Pani/Pana danych osobowych w postaci: imienia, nazwiska oraz adresu e-mail jest Fundacja im. Stefana Batorego, ul. Sapieżyńska 10a, 00-215 Warszawa. Pani/Pana dane osobowe są przetwarzane w celu informowania Pani/Pana o działalności Fundacji i przesyłania zaproszeń na organizowane przez Fundację spotkania.

Pani/Pana dane osobowe są przez nas przetwarzane do celów wynikających z prawnie uzasadnionego interesu Fundacji jakim jest realizacja działalności statutowej na rzecz dobra publicznego. Pani/Pana dane osobowe zostały przez nas zgromadzone w ramach wcześniejszych kontaktów bezpośrednich lub ze źródeł powszechnie dostępnych tj. stron internetowych instytucji, firm, mediów. Pani/Pana dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom.

Ma Pani/Pan prawo żądać dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz do przenoszenia danych. Ma Pani/Pani prawo wniesienia sprzeciwu w związku z przetwarzaniem w/w danych na potrzeby informowania Pani/Pana o działalności Fundacji i przesyłania Pani/Panu zaproszenia na organizowane przez Fundację wydarzenia. Przysługuje Pani/Panu skarga do właściwego organu nadzorczego.

Jeśli nie chce Pani/Pan otrzymywać od nas żadnych informacji, zaproszeń  i materiałów,  prosimy kliknąć link Wypisz mnie ze wszystkich list wysyłkowych.

Więcej o sposobie przetwarzania danych osobowych przez Fundację Batorego w polityce prywatności.


Facebook
TwitterYouTube

Fundacja im. Stefana Batorego

Sapieżyńska 10a
00-215 Warszawa


tel. |48| 22 536 02 00
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.batory.org.pl


Drukuj   E-mail