Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Debata: Sędziowie pod presją. Czy doświadczenie światowe może nas czegoś nauczyć?

Jak władze polityczne starają się wpływać na niezależne sądy (a nawet podporządkowywać)? Co powoduje, że się to udaje, a co pomaga utrzymać niezależność? Czego nas w tej mierze uczy historia ataków na niezależne sądownictwo w innych krajach?

Czy wpływ polityków na wybór sędziów to rzeczywiście standard europejski? Czy to argument, który może uzasadnić zmiany dokonujące się w Polsce (na przykładzie Niemiec i Polski)?

Serdecznie zapraszamy do udziału w debacie, współorganizowanej przez Biuro RPO oraz Instytut Prawa i Społeczeństwa INPRIS, 10 stycznia 2019 r. (czwartek) o godzinie 17.30 w Biurze RPO, ul. Długa 23/25, Warszawa. Wezmą w niej udział: prof. Hans Petter Graver z Uniwersytetu w Oslo oraz prof. Klaus Bachmann ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Przyczynkami do zorganizowania debaty są:

  1. Badania prowadzone przez prof. H. P. Gravera w ramach projektu ‘Sędziowie pod presją – moment przełomowy dla instytucji sądowych’. Prof. H. P. Graver badał podobne zagadnienia w wielu krajach świata a obecnie  przystępuje do badań krajów naszego regionu.
  2. Badania prowadzone przez prof. K. Bachmanna nad sprawiedliwością transnarodową oraz tranzycyjną w krajach przechodzących transformację polityczną/zmianę reżimu (Transitional Justice).

Dodatkowe informacje: Kacper Gwardecki z Biura RPO (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.)

Z wyrazami szacunku

dr Adam Bodnar          Łukasz Bojarski


Drukuj   E-mail