Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

„Okrągły Stół: Państwo bez tortur?” 22 maja 2018 r. w Biurze RPO w Warszawie

Okrągły Stół Państwo bez tortur 3 0

22 maja 2018 r. Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie organizuje „Okrągły Stół: Państwo bez tortur?”
Celem spotkania jest podjęcie dyskusji dotyczącej funkcjonowania międzynarodowych standardów prewencyjnego monitorowania miejsc detencji oraz skutecznych działań służących zapobieganiu torturom, nieludzkiemu i poniżającemu traktowaniu.

W tym roku przypada jubileusz 10-lecia istnienia w Polsce Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Od 2008 r. tę funkcję sprawuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Okrągły Stół będzie więc okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć KMPT oraz wyzwań, które stoją przed nim w najbliższych latach.

Od 2008 roku przedstawiciele KMPT przeprowadzili ponad 1000 wizytacji. Odwiedzają m.in. zakłady karne, areszty śledcze, izby wytrzeźwień, pomieszczenia dla osób zatrzymanych przez Policję, Straż Graniczną czy Żandarmerię Wojskową, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, zakłady poprawcze, domy pomocy społecznej, szpitale psychiatryczne itp. Tego typu miejsc detencji jest w Polsce ponad 2,5 tys. Z przesłaniem Okrągłego Stołu chcemy dotrzeć do wszystkich osób, które na co dzień w nich pracują.

We wtorkowej dyskusji wezmą udział przedstawiciele krajowych i międzynarodowych instytucji oraz organizacji pozarządowych zajmujących się zapobieganiem torturom, w tym eksperci i praktycy, którzy w swojej pracy stykają się z ofiarami nieludzkiego i poniżającego traktowania.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc i ogromne zainteresowanie tematem wydarzenie będzie transmitowane na żywo w internecie pod adresem https://www.rpo.gov.pl/pl/content/panstwo-bez-tortur (Tam znajdą Państwo także program konferencji).

Podczas transmisji będzie można zadawać pytania, na które paneliści odpowiedzą w trakcie spotkania.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia relacji z wydarzenia. Mamy nadzieję, że konferencja będzie cennym źródłem informacji, które będą mogli Państwo wykorzystać w swojej codziennej pracy.

W razie dodatkowych pytań prośmy o kontakt z p. Grażyną Kalisiewicz (22) 55 17 818; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Drukuj   E-mail