Konferencja „Ethos sędziego" - skrót relacji

- Wybór tych sędziów nie jest przypadkowy. Ich życie jest świadectwem wierności najwyższej wartości, jaką jest niezawisłość sędziowska – mówiła przedstawicielka "Iustitii" sędzia Aneta Łazarska na konferencji „Ethos sędziego", która odbyła się 18 marca w Warszawie, o trzech sędziach usuniętych ze stanowisk za wierność swoim zasadom. Organizatorami było Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" oraz Wydział Prawa i Administracji Uczelni im. Ryszarda Łazarskiego.

Kanwą dyskusji był specjalnie przygotowany film dokumentalny poświęcony pamięci trzech wybitnych sędziów Sądu Najwyższego: Aleksandra Mogilnickiego, Stanisława Rudnickiego oraz Stanisława Dąbrowskiego. Aleksandra Mogilnickiego, Prezesa Izby Karnej usunięto ze stanowiska w 1929 roku za konsekwentną obronę niezawisłości sędziowskiej. W 1982 roku Stanisław Rudnicki, Prezes Izby Cywilnej Sądu Najwyższego został usunięty ze stanowiska sędziego z podobnych przyczyn. Stanisław Dąbrowski, niedawno zmarły Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, czynnie działał w opozycji podziemnej w stanie wojennym, ryzykując więzienie, a po 1989 r. konsekwentnie bronił niezawisłości sądów.

Konferencję podzielono na dwie części. Tematem pierwszej była relacja sędziego między władzą wykonawczą i ustawodawczą. W drugim panelu sędziowie dyskutowali o wzorcu sprawiedliwego sędziego. Wśród uczestników i prelegentów byli m.in. dwaj prezesi Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku - Jerzy Stępień i Bohdan Zdziennicki.

 


Drukuj   E-mail