Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Seminarium "Stres zawodowy w sądach powszechnych"

W dniu 22 października 2015 roku w siedzibie Uniwersytetu SWPS w Warszawie odbyło się seminarium „Stres zawodowy w sądach powszechnych i jego skutki” zorganizowane przez Stowarzyszenie Zdrowa Praca. Zarząd SSP „Iustitia” na tym seminarium reprezentowały: wiceprezes Jolanta Korwin-Piotrowska i członek zarządu Hanna Kaflak-Januszko. Uczestnikami spotkania byli także przedstawiciele  Rzecznika Praw Obywatelskich i Ministerstwa Sprawiedliwości, organizacji pozarządowych zrzeszających grupy zawodowe wykonujące  pracę w sądach, jak również dyrektorzy sądów.

Podczas wydarzenia zostały przedstawione wstępne wyniki badania realizowanego w ramach projektu „Monitoring  stresu zawodowego w sądach i jego skutki zdrowotne”. Dotychczas badanie ankietowe wykonało około 1400 osób, w tym sędziów, urzędników, asystentów, referendarzy,  kuratorów i pracowników administracyjnych. Badanie nie może być ukończone z powodu zbyt małej ilości sędziów, którzy wypełnili anonimową ankietę. Wstępne badania już wykazały, że sytuacja w sądach jest zatrważająca i wymagająca niezwłocznych, systemowych, kompleksowych działań zaradczych. Dowodami na stresogenny charakter pracy w sądach są wyniki według których 58% badanych choruje przewlekle, 88% świadczy pracę, gdy powinno skorzystać ze zwolnienia lekarskiego (zjawisko tzw. prezentyzmu), 100% badanych odpowiedziało, że „bardzo trudno zasypia”, 40% źle śpi, tylko badanych 5% zadeklarowało, że czuje się dobrze psychicznie i 0,7%, że dobrze czuje się fizycznie, zaś 32% osób należy natychmiast skierować do lekarzy specjalistów lub po pomoc psychologiczną. Badano także, czy organizacja pracy w sądach sprzyja mobbingowi i biorąc pod uwagę takie kryteria jak: obciążenie pracą, kontrolę nad pracą, klimat społeczny, styl przywództwa, kulturę organizacyjną i wiedzę o mobbingu uzyskano rezultat  wyrażający się w tym, że w polskich sądach powszechnych  ryzyko wystąpienia  mobbingu wynosi 66%.

Organizacja, w które odnotowuje się tego rodzaju wyniki badań psychologiczno-sojologicznych, według ekspertów, nie jest  zdolna do normalnego funkcjonowania.

Zarząd SSP „Iustitia” apeluje do sędziów, aby podjęli się trudu wypełnienia ankiety w celu dostarczenie reprezentatywnej próby do badania. Raport z zakończonego badania ma szansę stać się podstawą do dalszych działań, w tym z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. 

 

Podajemy link do ankiety:

https://www.badania.zdrowapraca.org/login.php?act=register&code=ae79c5

                                                               sporządziła: Jolanta Korwin-Piotrowska

 

 


Drukuj   E-mail