Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Demonstracja pracowników sądów i prokuratur (Warszawa)

Data
10.09.2021 10:00 pm - 11:00 pm

Opis

Solidarni z pracownikami sądów i prokuratur domagających się podwyżki ich wynagrodzeń!

W piątek w Warszawie organizowana jest

DEMONSTRACJA PRACOWNIKOW SĄDÓW I PROKURATUR !

Za jej organizatorami KNSZZ "Ad Rem" ZZPiPP OZZKS NZZPSOP oraz NZZPSR

ZAPRASZAMY wszystkie wspierające ich osoby, na demonstrację oraz danie wyrazu ich poparcia w tym dniu!

KIEDY ? Piątek, 10 września, o godzinie 10.00 , w samym centrum Warszawy, na rondzie Dmowskiego.

Na godzinę 9.15 zaplanowana jest też KONFERENCJA PRASOWA organizatorów!

M.in z udziałem sędziów

?prof. Krystiana Markiewicza prezesa naszego Stowarzyszenia i

?Bartłomieja Starosty Przewodniczącego Stałego Prezydium Forum Współpracy Sędziów

GDZIE? Parking pod Pałacem Kultury od strony Marszałkowskiej (Patelnia)

(9.15- 9.40)

Motywem przewodnim protestu jest kolor czerwony , każdy powinien być ubrany w wierzchnie odzienie w kolorze czerwonym.

SZCZEGÓŁY ORGANIZACYJNE W WYDARZENIU https://facebook.com/events/s/zadamy-12-wskaznika-podwyzki-w/343464640809512/

IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich kategorycznie sprzeciwia się dalszemu zamrożeniu wynagrodzeń pracowników sądów, w tym sędziów‼️

Jakość pracy urzędników sądowych, ich kwalifikacje oraz codzienny trud zasługują na szacunek i godziwe wynagrodzenie w rozumieniu art. 13 Kodeksu pracy. Bez nich wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować‼️

?

Postulaty protestujących:

?1. Podwyżka wynagrodzeń od stycznia 2022 roku o wskaźnik co najmniej 12%.

?3. Zwiększenie liczby etatów administracji, obsługi i asystentów.

?4. Stop mobbingowi w miejscu pracy.

?5. Wprowadzenie systemu mnożnikowego wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur w 2022 roku.

?6. Powrót do prac nad Ustawą o modernizacji prokuratury w 2022 roku.

?

Stanowisko Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

?Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” kategorycznie sprzeciwia się dalszemu zamrożeniu wynagrodzeń pracowników sądów, w tym sędziów.

?Ograniczanie wydatków na wymiar sprawiedliwości pod hasłem poszukiwania oszczędności jest przejawem obłudy i hipokryzji ze strony władzy politycznej, która równolegle podwyższa wynagrodzenia dla przedstawicieli władzy wykonawczej i ustawodawczej nawet o ok. 60%.

?Sądownictwo zostało poważnie dotknięte skutkami kryzysu wywołanego pandemią. Sądy starały się rzetelnie wykonywać swoje zadania w tym trudnym okresie, pomimo poważnych zaniedbań i braku należytego przygotowania ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości, odpowiedzialnego za organizację wymiaru sprawiedliwości.

?S.S.P. „Iustitia” wielokrotnie wskazywało, że jednym z podstawowych warunków rzeczywistej reformy powinna być poprawa warunków pracy i płacy pracowników sądów, a także zwiększenie nakładów na ich infrastrukturę techniczną.

?Jakość pracy urzędników sądowych, ich kwalifikacje oraz codzienny trud zasługują na szacunek i godziwe wynagrodzenie w rozumieniu art. 13 Kodeksu pracy. Bez nich wymiar sprawiedliwości nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Należy podkreślić, że przez wiele lat ich wynagrodzenia nie były w ogóle waloryzowane lub waloryzacja miała charakter fasadowy. Podwyżki dokonane w 2019 r. a także zapowiedzi podwyżek dla pracowników administracyjnych nie przekraczające poziomu inflacji nie rozwiązują w pełni problemu. Aktualne rozgoryczenie i frustracja pracowników sądów są w pełni zrozumiałe.

?Władza polityczna wielokrotnie próbowała skłócić pracowników administracyjnych z sędziami, wskazując na ich (pozornie) sprzeczne interesy. Wspólnym interesem nas wszystkich są niezależne, sprawne, dobrze zorganizowane i finansowane sądy. Bez godnych zarobków, adekwatnych do zakresu zadań, odpowiedzialności i znaczenia dla funkcjonowania Państwa to się nie uda.

?W świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego następujące po sobie, czy też cykliczne „mrożenie wynagrodzeń” pracowników sądów, w tym też sędziów, musi budzić wątpliwości w kontekście zasady zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa wyrażonej w art. 2 Konstytucji, zasady równości zawartej w art. 32 Konstytucji oraz prawa do ochrony praw majątkowych wynikającego z art. 64 ust. 1 i 2 Konstytucji.

?Otwiera to drogę do dochodzenia roszczeń zarówno na gruncie prawa krajowego, jak i europejskiego (zob. wyrok TSUE z 27-02-2018 r. w sprawie C-64/16, Associação Sindical dos Juízes Portugueses).

?Trzeba nie mieć przyzwoitości, żeby zamrażać wynagrodzenia pracownikom budżetówki, jednocześnie podwyższając je m.in. Prezydentowi, Premierowi, Marszałkom Sejmu i Senatu, ministrom, wiceministrom, posłom, senatorom oraz członkom władz państwowych spółek a także przeznaczając z budżetu państwa miliardy złotych na media publiczne. Takie zachowanie należy uznać za skrajnie nieetyczne.

?W argumentacji strony rządowej brak elementarnej spójności i logiki co do konieczności takich cięć budżetowych, zwłaszcza w świetle rzekomo bardzo dobrej sytuacji finansów naszego Państwa oraz rosnących wydatków na jego niektóre segmenty.

?Przedmiotowy projekt uderza we władzę sądowniczą, stanowiąc kolejny dowód na systemowe naruszanie konstytucyjnej zasady trójpodziału i równorzędności poszczególnych władz.

- tak w stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia” w związku z publikacją projektu z dnia 27-08-2021 r. ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2022.

https://www.iustitia.pl/.../4230-stanowisko...

#protest #pracownicy #sądy

#prokuratura #demonstracja

#Iustitia #Wynagrodzenie