Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Informacje i Oświadczenia

POLACY OCENILI REFORMY SĄDOWNICTWA (Sondaż)

POLACY OCENILI REFORMY SĄDOWNICTWA (Sondaż)

Polacy nie rozumieją reform sądownictwa, większość uznaje je za szkodliwe, zwiększające upolitycznienie sądów, działające gorzej niż za poprzedniej koalicji wynika z badania przeprowadzonego na panelu Ariadna w czerwcu 2018 na ogólnopolskiej próbie Polaków.

44% Polaków jest zdania, że reformy PIS raczej lub zdecydowanie zwiększają wpływ polityków na sądy, przeciwnego zdania jest łącznie zaledwie 14,2% respondentów. 38,5% uważa, że reformy te raczej lub zdecydowanie pogarszają działanie sądów. Inaczej twierdzi jedynie 18,7% Polaków.

Decyzje kadrowe dotyczące wymiany Prezesów i Wiceprezesów Sądów spotkały się z równie negatywną opinią. Łącznie negatywną ocenę wystawia 40% respondentów, a pozytywną tylko 24,8%, aczkolwiek wśród nich zdecydowanie popierających te działania jest jedynie 8,2%.  Dla obecnej ekipy rządzącej bolesne musi być również to, że większa liczba respondentów uznała,  że sądy działają obecnie gorzej niż za czasów koalicji PO-PSL (18.2%), niż, że działają teraz lepiej (11,7 %). Reszta nie ma zdania, albo uznaje, że nic się nie zmieniło w sprawności działania sądów.

W badaniu pytano również o ocenę obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Oceny są równie druzgocące -  36% wyraża negatywny do niej stosunek, a pozytywny – 17,5%, przy czym zdecydowanie pozytywne odczucia deklaruje zaledwie 2,5% ankietowanych.  

Badanie ujawniło również bardzo dużą niewiedzę na temat istoty wprowadzanych zmian w sądownictwie – dominujące odpowiedzi we wszystkich pytaniach to „trudno powiedzieć”, a jedynie co czwarty Polak (24,2%) twierdzi, że orientuje się w reformach dobrze lub bardzo dobrze, a ponad połowa (57,9%) deklaruje, że jest słabo zorientowana lub w ogóle w kwestii ostatnich zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jeśli dodamy do tego niezdecydowanych (17,9%), okazuje się, że ponad 75% wykazuje brak wiedzy w zakresie zmian wdrażanych przez resort Ministra Ziobry.


Ogromna maszyna propagandowa została użyta po to, by poprzez rzekomą reformę sądów umieścić oddanych PiSowi ludzi na kluczowych stanowiskach w polskim sądownictwie. Badania pokazały, że społeczeństwo nie dało się nabrać na ten prymitywny zabieg. Potwierdza się teza, że kryzys konstytucyjny spowodowany prze obecny rząd stał się - wbrew politykom atakującym praworządność - wielką lekcją konstytucjonalizmu dla wszystkich. Cieszę się, że dobrze tę lekcję odrobiliśmy, choć najważniejszy egzamin jeszcze przed nami – mówi prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

To tylko potwierdza, że te tzw. reformy nie są w interesie zwykłych ludzi, lecz grupy polityków, którzy zajęli się obsadzaniem stołków – skomentował wyniki sędzia Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

Dr Konrad Maj z Katedry Psychologii Społecznej Uniwersytetu SWPS dodaje: badanie szokuje tym jak blade jest pojęcie Polaków w zmianach funkcjonowaniu trzeciej władzy w Polsce. Konsekwencje takiej niewiedzy i braku zainteresowania mogą być katastrofalne.  

Badanie przeprowadzone na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1066 osób, dobranej z panelu Ariadna Termin realizacji: 8-12 czerwca 2018 Metoda: CAWI

 

wykresy do prezesw 1

wykresy do prezesw 2

wykresy do prezesw 3