Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Komunikat Prezesa Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" w sprawie nieudostępnienia Stowarzyszeniu poprawek do ustawy o zmianie prawa o ustroju sądów powszechnych

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" informuje, że po zakończeniu przez Ministerstwo Sprawiedliwości konsultacji prowadzonych w okresie od stycznia do sierpnia 2010 r., dwukrotnie zwracano się o przekazanie Stowarzyszeniu ministerialnych projektów poprawek do projektu ustawy o zmianie ustawy - prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw (druk Sejmu RP Nr 3655). Miało to związek z informacjami Pana Ministra Sprawiedliwości, że w toku prac sejmowych zgłoszone zostaną poprawki do ustawy, o treści omawianej w czasie rozmów przedstawicieli Ministerstwa z Krajową Radą Sądownictwa i Stowarzyszeniem „Iustitia".

O przekazanie Stowarzyszeniu ww. projektów poprawek zwrócono się po raz pierwszy jesienią 2010 r. pismem Prezesa Stowarzyszenia do Pana Ministra, po raz drugi w dniu 3 marca 2011 r. podczas posiedzenia Podkomisji Sejmowej, zajmującej się projektem ww. ustawy. Prośbę tę złożono przedstawicielom Ministerstwa w obecności m. in. Przewodniczącego Podkomisji Pana Posła Jerzego Kozdronia oraz Przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, Pana Sędziego Antoniego Górskiego.

Należy z ubolewaniem stwierdzić, że mimo, iż projekt poprawek został przygotowany, a poprawki mają być zgłoszone przez posłów Platformy Obywatelskiej, wbrew prośbom Stowarzyszenia Ministerstwo Sprawiedliwości nigdy nie przekazało „Iustitii" projektu poprawek. Udostępniono go jedynie Krajowej Radzie Sądownictwa oraz innemu stowarzyszeniu sędziów.

Sytuacja powyższa poddaje w wątpliwość wolę rzeczywistego konsultowania ze środowiskiem sędziowskim, a w szczególności z największą organizacją skupiającą sędziów, projektu omawianej ustawy. Stowarzyszenie nie może bowiem ustosunkować się do bardzo ważnych propozycji, zmieniających zasadniczo w niektórych kwestiach treść ustawy. Jest też narażone na zbędne ustosunkowywanie się do rozwiązań, z których Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło się wycofać.

Niewątpliwie podczas prac Podkomisji będzie się od „Iustitii" oczekiwać jednoznacznego stanowiska, zwłaszcza z uwagi na widoczną wolę polityczną jak najszybszego uchwalenia ustawy, choćby kosztem jej merytorycznej treści. Stowarzyszenie nie będzie zaś prawdopodobnie w stanie należycie przygotować się do prac w Podkomisji z przyczyn nieleżących po jego stronie.

Komunikaty

Media