Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Komunikat po spotkaniu przygotowawczym „Okrągłego Stołu dla Wymiaru Sprawiedliwości"

W dniu 10 grudnia 2011 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" z przedstawicielami innych organizacji zawodowych poświęcone realizacji projektu „Okrągłego Stołu dla Sądownictwa i Prokuratury". Reprezentowane na nim były następujące podmioty: Stowarzyszenie Sędziów Sądów Rodzinnych w Polsce, Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP, Niezależne Stowarzyszenie Prokuratorów „Ad Vocem". Ogólnopolskie Stowarzyszenie Referendarzy Sądowych oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Asystentów Sędziów.

W trakcie spotkania przedstawiciele uczestniczących w nim organizacji byli zgodni co do konieczności szerokiej i rzetelnej dyskusji na temat wymiaru sprawiedliwości w Polsce, która doprowadzi do przedstawienia założeń, na których powinny zostać oparte modele sądownictwa i prokuratury w Polsce.

W ramach tego szerszego projektu Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" realizuje „Okrągły  Stół dla Sądownictwa" poświęcony pozycji władzy sądowniczej w Polsce. Zależy nam na tym, aby przy Okrągłym Stole dla Sądownictwa zasiedli wszyscy ci, którzy chcą urzeczywistnienia w Polsce zasad demokratycznego państwa prawnego. Niezbędnym warunkiem osiągnięcia tego celu jest niezawisłe sądownictwo jako gwarant praworządności i poszanowania praw jednostki.

Założeniem projektu jest przygotowanie przy udziale przedstawicieli środowisk prawniczych, nauki, władz publicznych oraz organizacji pozarządowych całościowej koncepcji tego, jak powinna funkcjonować władza sądownicza w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem jej pozycji zapisanej w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. W świetle ostatnich wydarzeń, a zwłaszcza wchodzących w życie zmian ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ujawnionych ostatnio planów władzy wykonawczej w odniesieniu do władzy sądowniczej tego rodzaju debata staje się tym bardziej konieczna.

Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia" wyraża nadzieję, że w efekcie wspólnego wysiłku przy Okrągłym Stole dla Sądownictwa powstanie dokument będący owocem zbiorowej mądrości, który pozwoli osiągnąć należytą pozycję ustrojową władzy sądowniczej w Polsce.

W ramach prac przygotowawczych poprzedzających Okrągły Stół dla Sądownictwa przewidywane jest wypowiedzenie się przez wszystkich zainteresowanych na piśmie w terminie do 20 stycznia 2012 roku na poniższe tematy:

  1. Struktura sądownictwa. Zasady tworzenia i znoszenia sądów.
  2. Droga dojścia do zawodu sędziego.
  3. Nadzór nad sądami.
  4. Samorząd sędziowski.
  5. Zasady wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.
  6. Kognicja sądów.
  7. Status sędziego.
  8. Status referendarzy, asystentów i urzędników sądowych.
  9. Udział obywateli w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości.

Kolejnym etapem projektu „Okrągłego Stołu dla Sądownictwa" będzie przeprowadzenie dwóch paneli dyskusyjnych poświęconych wskazanym wyżej zagadnieniom oraz opracowanie ich wyników w postaci dokumentu końcowego.

Równolegle organizacje prokuratorskie prowadzić będą prace w ramach „Okrągłego Stołu dla Prokuratury" poświęcone pozycji ustrojowej tego organu.

Komunikaty

Media