List Prezesa Iustitii. Zaproszenie do solidarności z Igorem Tuleyą 8 i 9 czerwca 2020r.

Warszawa, 6 czerwca 2020 r.

Droga Koleżanko, Drogi Kolego !

Zwracam się do Ciebie z prośbą o wsparcie sędziego Igora Tuleyi. We wtorek 9 czerwca 2020r. o godz. 9:00 w Warszawie ma się odbyć posiedzenie Izby Dyscyplinarnej w sprawie uchylenia mu immunitetu. Postępowanie wobec Igora Tuleyi to przykład rażącego lekceważenia orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał wstrzymać działalność Izby Dyscyplinarnej. Izba ta składa się z osób powołanych w politycznej procedurze. Jeśli Igor Tuleya stawi się przed Izbą Dyscyplinarną, to złamie postanowienie TSUE.

Igor Tuleya jest ścigany przez polityczną prokuraturę Zbigniewa Ziobry. Wydał bowiem orzeczenie, w którym nakazał prokuraturze wyjaśnić nieprawidłowości sejmowego głosowania z grudnia 2016 r., popełnione przez posłów rządzącej w Polsce partii.

Musimy pokazać, że nie damy się złamać. Nie pozwolimy, by politycy ingerowali w sądowe wyroki, by represjonowali sędziów postepowaniami dyscyplinarnymi i karnymi.

We wtorek 9 czerwca o g. 9:00 Igor Tuleya, szanując porządek prawny określony postanowieniem TSUE, nie stawi się przed Izbą Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. W tym czasie będzie przed budynkiem Sądu Najwyższego razem z obywatelami, o których prawa walczy. Spotkajmy się tam razem!

Dlatego, jeżeli nie możesz przyjechać w tym dniu do Warszawy, a masz w tym czasie rozprawy zrób we wtorek o godzinie 9:00 półgodzinną przerwę na znak solidarności z Igorem Tuleyą. Wyjdź w tym czasie z innymi sędziami przed sąd i zrób zdjęcie z załączoną grafiką (albo hasłem na kartce „murem za Igorem”). Wyślij zdjęcia na nasz profil na Facebooku (https://www.facebook.com/sedziowie/) albo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dołącz w dniu 8 czerwca 2020r. o g. 18:00 do obywatelskich protestów pod sądami w całej Polsce. Aktualizowaną mapę wydarzeń znajdziesz na stronie:

https://www.iustitia.pl/3870-mapa-akcji-solidarnosciowych-w-polsce-8-czerwca-godz-18-00-150-x-150-stanmy-murem-za-sedzia-igorem-tuleya

Do zobaczenia!

SSO prof. UŚ dr hab. Krystian Markiewicz

Prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich „IUSTITIA”

list (PDF)