Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Iustitia do lekarzy: Jesteście teraz nadzieją ludzi. Jesteśmy z Was dumni! - stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA z 30 marca 2020 roku

Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA wyraża podziw i uznanie dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek oraz pozostałych pracowników służby zdrowia za ich zaangażowanie;w pracy z pacjentami zakażonymi wirusem COVID 19. Codziennie;personel medyczny naraża swoje zdrowie i życie w walce z rozprzestrzeniającą się epidemią. Wiemy, że swoją służbę wykonujecie w warunkach skrajnych. Mierzycie się na co dzień nie tylko z chorobą i ludzkim lękiem, ale też z błędami systemu. Trudno znaleźć słowa, które oddałyby naszą wdzięczność i szacunek.

Jednocześnie zwracamy uwagę, że lekarze, tak samo jak inni obywatele naszego kraju, korzystają z konstytucyjnego prawa do publicznego wyrażania swoich poglądów. Wobec tego nie można zaakceptować zakazu wypowiadania się przez lekarzy na temat sytuacji epidemiologicznej w placówkach medycznych i dostrzeżonych przez nich nieprawidłowościach (pismo wiceminister zdrowia Józefy Szczurek-Żelazko z 20 marca 2020 roku skierowane do lekarzy pełniących funkcję krajowych konsultantów). Tym bardziej, że informowanie społeczeństwa
o istotnych sprawach dotyczących zdrowia obywateli leży w interesie publicznym. 

Tak, jak w interesie publicznym leży wskazywanie decydentom odpowiedzialnym za funkcjonowanie systemu zdrowia, na to gdzie ten system nie działa. Przedstawiciele zawodów zaufania społecznego, takich jak lekarz, nauczyciel czy prawnik, odebrali swoją edukację po to, by móc jak najlepiej służyć obywatelom swoją wiedzą i doświadczeniem. Także wtedy, kiedy wymaga to stanięcia w obronie ich praw, a z taką sytuacją mamy dziś do czynienia. Naszą powinnością jest służyć ludziom. Nie politykom. I my to wiemy. Po to państwo polskie przez lata przygotowywało nas do wykonywania naszych ról - kiedy ludziom dzieje się krzywda
i narażane są ich podstawowe prawa, mamy obowiązek reagować.

Dlatego lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym i całemu personelowi medycznemu chcemy dziś - my, sędziowie - przekazać nie tylko głębokie podziękowanie, ale też nasze wyrazy solidarności.

Organizujemy też pomoc bezpośrednią w ramach lokalnych oddziałów Iustitii. Sami wiecie najlepiej, czego potrzebują pacjenci. To Wy jesteście ekspertami i macie prawo mówić głośno, kiedy trzeba stawać w ich obronie. Formy nacisku i próby zamknięcia lekarzom ust odbiegają od standardów rozwiniętych demokracji - doświadczacie ich dziś Wy, doświadczały ich wcześniej także inne grupy.

To Wy, zawód zaufania społecznego, jesteście teraz nadzieją ludzi. Jesteśmy z Was dumni i nie zapomnimy tego, co robicie dziś dla milionów Polaków.

(-) Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”

STANOWISKO DO POBRANIA 
.pdf
.png


lokalnie SSP "IUSTITIA" udziela już wsparcia w następujących miejscach:

Kraków:
https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25807113,koronawirus-przylbice-i-kilkanascie-tysiecy-zlotych-dla-szpitali.html

Szczecin:
https://zrzutka.pl/xuux7r?utm_medium=social&utm_source=whatsapp&utm_campaign=sharing_button

Oddział Śląski:
https://zrzutka.pl/vxfr4r?utm_medium=social&utm_source=whatsapp&utm_campaign=sharing_button

Oddział Warszawski:
https://www.facebook.com/594416134001985/posts/2631652163611695/

Iustitia Oddział Opolski
https://www.facebook.com/2071792419759902/posts/2627929210812884/

Iustitia Oddział we #Wrocławiu
https://www.iustitia.pl/wroclaw/index.php/component/content/?view=featured

Legnica (Oddział wrocławski)
https://e-legnickie.pl/wiadomosci-z-regionu/legnica/28437-sedziowie-z-pomoca-szpitalowi

Poza tym akcje pomocy organizują też oddziały w Bydgoszczy, Nowym Sączu, Rzeszowie i Radomiu.

Komunikaty

Media