Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Sędziowie nie orzekają, Minister pisze, Krajowa Rada Sądownictwa odpowiada

Trwa pat orzeczniczy w małych sądach zniesionych przez ministra Jarosława Gowina. Wciąż znaczna część sędziów przeniesionych decyzjami podsekretarzy stanu powstrzymuje się od orzekania, powołując się na uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca br. Sytuacja ulega bezustannym zmianom. Są przypadki powrotu do orzekania, ale są i przypadki odwrotne, kiedy to - zwłaszcza po wydaniu orzeczeń uchylających przez sądy odwoławcze - kolejni sędziowie przerywają wydanie orzeczeń.

Oczywiście Ministerstwo Sprawiedliwości przez cały czas stara się wszelkimi sposobami wpłynąć na sędziów, aby zmienili zdanie i wrócili do orzekania. Minister Sprawiedliwości zwrócił się w tej sprawie w dniu 14 listopada 2013 r. do Krajowej Rady Sądownictwa, ewidentnie oczekując od niej zmiany stanowiska i potępienia sędziów, którzy wstrzymali się od orzekania.

KRS, która na ten temat raz już się wypowiedziała (zobacz tutaj), w dniu 3 grudnia wydała więc kolejne stanowisko w powyższej sprawie. Przypuszczamy, że nie takiej odpowiedzi minister oczekiwał.

Korespondencję zamieszczamy niżej.

List MInistra Sprawiedliwości do KRS z 14 listopada 2013 r.

„Jako organ władzy publicznej, ponownie zwracam się z wnioskiem, aby Krajowa Rada Sądownictwa, wypełniając obowiązek wynikający z treści art. 3 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa (Dz. U. Nr 126, poz. 714 ze zm.( wyraziła stanowisko co do zasadności odmowy wykonywania przez niektórych sędziów obowiązków orzeczniczych, a także zasadności składanych przez nich wniosków o przeniesienie w stan spoczynku, w związku z ich uprzednim przeniesieniem na inne miejsce służbowe.

Podzielając wątpliwości związane z interpretacją treści uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 17 lipca 2013 r. sygn. akt III CZP 46/13, w dniu 4 listopada 2013 r., mając na względzie dobro wymiaru sprawiedliwości, skierowałem do Pana Przewodniczącego pismo zawierające prośbę o zajęcie przez Krajową Radę Sądownictwa stanowiska, wobec odmowy wykonywania obowiązków orzeczniczych przez niektórych z sędziów, którzy mocą decyzji podpisanej z upoważnienia Ministra Sprawiedliwości przez sekretarza lub podsekretarza stanu zostali przeniesieni na inne miejsce służbowe, a także w przedmiocie składanych przez tych sędziów wniosków o przeniesienie w stan spoczynku.

Pomimo powyższego Krajowa Rada Sądownictwa, która obradowała w dniach 5-8 listopada 2013 r., nie podjęła stosownej uchwały, a mój list pozostał bez odpowiedzi.

Tymczasem sytuacja w wymiarze sprawiedliwości pozostaje nadal bardzo trudna. Liczba sędziów, którzy odmawiają wykonywania czynności orzeczniczych wprawdzie spadła, ale nadal jest wysoka.

Według stanu na dzień 13 listopada 2013 r. 128 sędziów z 32 sądów rejonowych powstrzymało się od orzekania.

Wskazuję w dalszym ciągu, że wobec niejednolitego stanowiska Sądu Najwyższego w wymienionej kwestii oraz wypowiedzi przedstawicieli nauki prawa oraz judykatury, w tym, sędziów Sądu Najwyższego – powstrzymywanie się przez sędziów od orzekania nie znajduje usprawiedliwienia.

Marek Biernacki

 

Stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 3 grudnia 2013 r.

w sprawie pełnienia czynności służbowych przez sędziów, których akty przeniesienia zostały podpisane przez sekretarza stanu lub podsekretarzy stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Krajowa Rada Sądownictwa w trosce o realizację prawa obywateli do sądu, podziela niepokój opinii społecznej sytuacją wytworzoną na skutek tego, że część decyzji o przeniesieniu z dniem 1 stycznia 2013 r. sędziów sądów rejonowych do nowych siedzib została podpisana zamiast przez Ministra Sprawiedliwości przez jego zastępców.  Niektórzy z tych sędziów nie podejmują pracy orzeczniczej z obawy o ważność wydawanych rozstrzygnięć.

Należy spodziewać się, że poważne wątpliwości prawne istniejące w tym zakresie, wywołujące rozbieżności w orzecznictwie Sądu Najwyższego, zostaną wyjaśnione w uchwale pełnego składu tego Sądu na posiedzeniu wyznaczonym na dzień 28 stycznia 2014 r. Rada wyraziła w tej sprawie stanowisko w dniu 10 października 2013 r., wskazując sposób rozwiązania przez Ministra Sprawiedliwości zaistniałego problemu.

Jednocześnie Krajowa Rada Sądownictwa uznaje, że ponowne wypowiadanie się przez nią przed terminem posiedzenia Sądu Najwyższego byłoby rzeczą niestosowną i niedopuszczalną. Dlatego też uważa, że do tego czasu każdy z zainteresowanych sędziów ma prawo i powinien w sposób odpowiedzialny rozstrzygnąć tę kwestię w zgodzie z sumieniem i według własnego rozumienia wchodzących w grę przepisów ustrojowych i procesowych bez jakiejkolwiek ingerencji osób trzecich.

 

Komunikaty

Media