Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zarządu S.S.P. IUSTITIA Oddział w Olsztynie w sprawie uposażenia sędziów.

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA Oddział w Olsztynie w związku z niepokojącą sytuacją permanentnego naruszania art.178 ust.2 Konstytucji RP - prawa sędziów do wynagrodzenia odpowiadającego godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków podejmuje następującą uchwałę:

 

      W pełni popieramy uchwały Zarządów Oddziałów SSP IUSTITIA w Tarnobrzegu z dnia 27.11.2007r. oraz Gdańsku i Poznaniu z dnia 21.12.2007r. i domagamy się od władzy wykonawczej niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do zapewnienia sędziom wynagrodzeń, które w obecnych realiach ekonomicznych naszego kraju uznać można by było  za odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi obowiązków sędziów.

     Argumenty o zwiększających się od lat obowiązkach władzy sądowniczej kosztem wypoczynku, życia rodzinnego, a nierzadko nawet zdrowia sędziów, o ciężarze podejmowanych każdego dnia przez sędziów decyzji, o społecznych oczekiwaniach stawianych wymiarowi sprawiedliwości, podnoszone w uchwałach Zarządów Oddziałów SSP IUSTITIA w Tarnobrzegu, Gdańsku i Poznaniu w pełni popieramy i uznajemy za własne.

     Podobnie zgadzamy się z opinią koleżanek i kolegów sędziów z innych ośrodków, że obowiązkowość, zdyscyplinowanie i zaangażowanie sędziów w wykonywaniu swoich obowiązków nie znajdują zrozumienia u władzy wykonawczej, czego wyrazem jest od lat realnie zmniejszające się uposażenie sędziów, które nie tylko jest najniższe w porównaniu z innymi zawodami prawniczymi w naszym kraju, ale jest jednym z najniższych w porównaniu z uposażeniem sędziów w krajach całej Europy (najniższe w Unii Europejskiej).

     Zgadzamy się w pełni z obawą naszego środowiska, iż dalsza pauperyzacja służby sędziego wkrótce może spowodować niewydolność wymiaru sprawiedliwości przejawiającą się rezygnacjami doświadczonych sędziów z dużym dorobkiem zawodowym, a niejednokrotnie także naukowym i przechodzeniem takich osób do innych atrakcyjniejszych finansowo zawodów prawniczych. Trudno bowiem uznać za atrakcyjny dla zdolnego prawnika zawód, w którym zarobki sędziego rejonowego kształtują się na poziomie niższym, aniżeli wynagrodzenie pracownika biurowego w przeciętnej kancelarii adwokackiej.   

     Pragniemy przypomnieć również, że sędziowie są w zasadzie (poza pracą dydaktyczną, której wykonywania możliwość mają tylko nieliczni) pozbawieni możliwości dodatkowego zarobkowania. Za czas pracy przekraczający 8 godzin (np.:przygotowywanie się do rozprawy, zapoznawanie się z bieżącym orzecznictwem, pisanie uzasadnień wyroków) oraz pełnione dyżury aresztowe i w sądach 24-godzinnych sędziowie nie otrzymują żadnego dodatkowego wynagrodzenia ani chociażby rekompensaty w postaci dni wolnych. Są pozbawieni nagród i premii.

     Z jednej strony charakter pełnionej służby nakazuje sędziom stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych (m.in. poznawanie i śledzenie licznych zmian w prawie naszego kraju, poznawanie orzecznictwa sądów krajowych, ale również europejskich trybunałów, nauka języków obcych), z drugiej zaś strony wprowadza dla sędziów szereg ograniczeń w życiu prywatnym związanych z utrzymaniem  powagi i godności zawodu.

     Sytuacja ta nie znajduje odzwierciedlenia w wysokości naszych zarobków.

     Istotnie nie mamy prawa do strajku, ale dalsze lekceważenie przez władzę wykonawczą naszych praw w zakresie uposażeń i warunków do pełnienia służby zmuszać nas będzie do podejmowania akcji protestacyjnych w każdej dopuszczalnej prawem formie, a także wystąpienia przeciwko RP na drogę postępowania sądowego.

 

                                                                                            

                                                                   Zarząd Oddziału SSP Iustitia w Olsztynie

                                                                   Prezes - SSO Maciej Wasilewski

                                                                   Wiceprezesi - SSO Beata Faralisz

                                                                                           SSR Jolanta Biernat-Kalinowska

                                                                                           SSO Olgierd Dąbrowski-Żegalski

Komunikaty

Media