Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zgromadzenia Ogólnego Sądu Okręgowego w Szczecinie i Zebrania Członków Oddziału SSP "Iustitia" w Szczecinie (podjęta odpowiednio 1 i 4 lutego 2008 r.) w sprawie wynagrodzeń sędziów

            Wyrażamy swój stanowczy protest przeciwko działaniom władzy ustawodawczej i wykonawczej, które łamią konstytucyjne prawo przedstawicieli władzy sądowniczej do wynagrodzeń odpowiadających godności urzędu.

            Sędziowie są jedyną grupą, której Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej miała zagwarantować wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu i zakresowi obowiązków. Artykuł 178 ust. 2 został do niej wprowadzony dlatego, że decyzje co do uposażeń sędziów podejmują przedstawiciele dwóch pozostałych władz. Konstytucyjny zapis stanowi wyraz równości trzech władz i miał zapewnić władzy sądowniczej, która na budżet państwa nie ma wpływu, należyte warunki materialne. Miały one być jedną z rzeczywistych gwarancji niezawisłości sędziów i niezależności sądownictwa.

            Ów przepis Konstytucji jest łamany od chwili jej uchwalenia. Wynagrodzenia sędziów są ciągłym przedmiotem manipulacji władzy ustawodawczej i wykonawczej, których przedstawiciele obniżają uposażenia sędziów, dbając jedynie o własne. W ostatnim okresie jednak nasilenie tych działań jest wyjątkowe. W roku ubiegłym nie dokonano żadnej regulacji płac sędziów, a w bieżącym dla zachowania pozorów przyznano im podwyżkę, która dla większości sędziów nie przekroczy 100 złotych netto. Wynagrodzenia sędziów są obecnie najniższe w historii III Rzeczypospolitej. W dodatku pojawiły się już informacje, że z umieszczonej w ustawie - prawo o ustroju sądów powszechnych zmiany zasad wynagradzania, która ma wejść w życie od 1 lipca 2008 r., władza wykonawcza też chce się częściowo wycofać, po raz kolejny doprowadzając do uchylenia korzystnych dla sędziów przepisów, zanim wejdą one w życie.

            Tak upokarzającej podwyżki, jaką otrzymali obecnie sędziowie, władza wykonawcza nie odważyłaby się zaoferować żadnej innej grupie pracowników, gdyż spowodowałoby to natychmiastowe protesty i strajki. Wiadomo zaś, że sędziowie, którzy stoją na straży prawa, będą go przestrzegać. Polscy politycy uważają się więc za zwolnionych z obowiązku respektowania art. 178 ust. 2 Konstytucji. Podwyżki wynagrodzeń przyznają, niekiedy błyskawicznie, tylko tym, którzy wymuszą je legalnymi lub bezprawnymi akcjami protestacyjnymi. Sędziowie zaś są ignorowani, ponieważ wiadomo, że nie złamią prawa. Ich rozgoryczenie osiągnęło niespotykany poziom. Dzięki poprawie sytuacji gospodarczej i materialnej kraju zarobki wszystkich grup zawodowych w Polsce od kilku lat rosną. Jedynie uposażenia sędziów na tle społeczeństwa corocznie maleją.

            Godnie wynagradzani sędziowie potrzebni są Polsce. Każdy obywatel chce, aby decyzje w najważniejszych dla niego sprawach podejmowali najlepsi prawnicy. Tymczasem sędziowie znowu, jak w czasach Polski komunistycznej, są najgorzej wynagradzanymi prawnikami po aplikacji. Znowu zaczęli odchodzić ze służby. Zawód sędziego znowu stać się może tylko wstępnym etapem zdobywania wiedzy i doświadczenia przez prawników, którzy po aplikacji i krótkiej praktyce będą odchodzili ze służby w poszukiwaniu godnie wynagradzanej pracy.

            Sędziowie poświęcają się bezgranicznie służbie. Wolnego czasu mają coraz mniej z uwagi na nakładanie na nich coraz to nowych obowiązków. Pracują przez cały dzień i cały tydzień, godziny urzędowania sądów nie są czasem wystarczającym. Za ciężką pracę, gotowość jej świadczenia w każdej chwili, olbrzymią odpowiedzialność niespotykaną w innej służbie, liczne ograniczenia osobiste, zakaz dodatkowego zatrudnienia i najwyższe wymagania etyczne, Rzeczpospolita ma zapewnić sędziom tylko jedno: godne wynagrodzenia, uwzględniające fakt, że są one dla nich jedynym źródłem utrzymania.

            Wynagrodzenia sędziów, odpowiadające godności urzędu i porównywalne z obowiązującymi w innych krajach Unii Europejskiej, muszą stanowić ściśle określoną wielokrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce. Nawet czasowe odstępowanie od tej zasady musi zostać ustawowo zakazane. Uchylone muszą zostać wszystkie przepisy wiążące wynagrodzenia jakichkolwiek służb z wynagrodzeniami sędziów, służące dziś za preteksty do odmawiania sędziom podwyżek. Żądamy, aby niezwłocznie przystąpiono do prac legislacyjnych, które takie zapisy w ustawie wprowadzą. Muszą one przebiegać z udziałem przedstawicieli środowiska sędziowskiego, przy czym ich głos nie może być ignorowany. Wreszcie to budżet Państwa ma być dostosowywany do materialnych potrzeb władzy sądowniczej, a nie odwrotnie.

            Żądamy, aby w najlepiej rozumianym interesie społeczeństwa, dobrzy prawnicy chcieli pozostawać w zawodzie sędziego. Żądamy, aby młodzi prawnicy, wykształceni w sądach, zasilali służbę sędziowską, a nie odchodzili z niej, pozbawieni nadziei na godny poziom życia. Aby ci z nas, których wiedza i doświadczenie są najwięcej warte, nie musieli szukać docenienia w innych zawodach, a ci, którzy swoją służbę już kończą, nie żałowali, że ją wybrali.

            Domagamy się, aby politycy przestali powtarzać obłudnie brzmiące w ich ustach słowa, że zawód sędziego ma być koroną zawodów prawniczych. Domagamy się, aby przestali ignorować głos władzy sądowniczej i niezwłocznie podjęli działania, które tak głoszone hasło urzeczywistnią.

Komunikaty

Media