Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała z dnia 10.01.2008r. Zgromadzenia Sędziów Sądu Okręgowego w Koninie

Wyrażamy poparcie dla stanowiska Krajowej Rady Sądownictwa zawartego w uchwale nr 37/2007 z dnia 16 maja 2007r. oraz stanowiska zawartego w uchwale Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w Poznaniu z dnia 21 grudnia 2007r. oraz w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Okręgowego w Elblągu z dnia 21 grudnia 2007r. w przedmiocie konieczności zmiany zasad wynagradzania sędziów.

Podkreślamy, że z uwagi na to, iż sędziowie są grupą zawodową mającą szczególną sytuację, jeśli chodzi o możliwość wyrażania sprzeciwu, chcemy poprzez podjęcie uchwały zwrócić uwagę na bardzo ważne problemy socjalne swojego środowiska, zwłaszcza, że jesteśmy jedyną grupą zawodową, której status materialny jest uregulowany konstytucyjnie.

Konstytucja mówi przecież, że sędziowie powinni mieć takie warunki pracy i wynagrodzenia, które odpowiadają godności urzędu oraz zakresowi nałożonych obowiązków, traktując te warunki jako gwarancje niezawisłości, a obecnie ustalone dla sędziów wynagrodzenia z pewnością nie odpowiadają tym warunkom i wymagają szybkich zmian.

Za konieczne uważamy wprowadzenie zapowiadanych oficjalnie przez Ministra Sprawiedliwości podwyżek wynagrodzeń od 1 lipca 2008r., za podwyżki trudno bowiem uznać symboliczne kwoty, które wynikają ze zmiany wysokości kwoty bazowej.

Rozumiemy trudną sytuację finansowa w kraju, jednakże ograniczanie tylko budżetu wymiaru sprawiedliwości, przy jednoczesnym ustaleniu od 1 stycznia 2008r. wysokich stawek dla urzędników, np. dyrektora wydziału urzędu wojewódzkiego, który może otrzymać wynagrodzenie w wysokości do 7-krotności kwoty bazowej, jest dla nas wysoko bulwersujące.

W przyszłości postulujemy, zgadzając się w całości ze stanowiskiem Krajowej Rady Sądownictwa publikowanym w mediach, aby wynagrodzenie sędziego było wielokrotnością przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a nie sztucznie tworzonej kwoty bazowej.

Komunikaty

Media