Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała SSP „Iustitia" Oddział w Lublinie z dnia 9 października 2008 r.

My, Sędziowie Rzeczypospolitej Polskiej, członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" Oddział w Lublinie, wyrażamy głębokie niezadowolenie z dotychczasowych działań Ministerstwa Sprawiedliwości, które przyczyniają się do dalszej degradacji władzy sądowniczej w Polsce. 

Od władzy ustawodawczej i wykonawczej nie oczekujemy doraźnych rozwiązań. Żądamy systemowego rozwiązania kwestii naszego statusu prawnego, które uwzględni szczególną pozycję ustrojową sędziów znajdującą oparcie w Konstytucji RP. Oczekujemy pilnego przedstawienia spójnej koncepcji dochodzenia do zawodu sędziego oraz kryteriów awansu, albowiem tylko takie działania mogą zapobiec zapaści wymiaru sprawiedliwości. 

W przeciwnym razie do zawodu przestaną nie tylko przychodzić nowi sędziowie, ale również coraz więcej doświadczonych sędziów będzie rezygnować ze służby. 

Domagamy się stworzenia systemu kształtowania wynagrodzeń sędziów, którego podstawą będzie średnie wynagrodzenie określane przez Główny Urząd Statystyczny. Jedynie obiektywny wskaźnik, niezależny od woli kolejnych rządów, zapewni zgodność 

naszych wynagrodzeń z wymogami określonymi w art. 178 ust. 2 Konstytucji RP. Uzależnienie wysokości uposażenia sędziowskiego od minimalnego wynagrodzenia, czego wprowadzenie od 2010 roku proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości, takich warunków nie spełni. 

Wyrażamy sprzeciw wobec oceny Ministra Sprawiedliwości, iż protest środowiska sędziowskiego ma charakter polityczny. Przypominamy, iż sędziowie są władzą apolityczną, niezależną od innych władz. Stwierdzenie, iż nasz protest ma charakter polityczny, nie polega na prawdzie. 

W pełni popieramy uchwały podjęte przez Oddziały SSP Iustitia w Gdańsku z dnia 13 września 2008 r., w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 19 września 2008 r., w Olsztynie z 24 września 2008 r., w Krakowie z dnia 26 września 2008 r., w Przemyślu i w Świdnicy z dnia 02 października 2008 r., w Suwałkach i w Szczecinie z dnia 03 października 2008 r. oraz w Warszawie z dnia 04 października 2008 r. 

Przyjęliśmy do wiadomości oświadczenie zarządu „Iustitii" z dnia 04 października 2008 r. o wyznaczeniu dni bez wokandy na styczeń 2009 r. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest jednak zebranie delegatów, które odbędzie się w dniach 25 - 26 października 2008 r. w Zegrzu i to ono podejmie decyzję, czy popiera protest w postaci dni bez wokandy w okresie 24 - 28 listopada i od 22 grudnia 2008 r. 

Musimy mieć na względzie, iż wielu sędziów w okręgu lubelskim uczestniczy już w realizacji harmonogramu protestu ustalonego oddolnie na forum sędziowie.net. Nie tylko nie wyznaczyli oni rozpraw we wskazanych wyżej terminach, ale również odstąpili od zgłaszania się do komisji wyborczych. Fakty te świadczą o wielkiej determinacji naszego środowiska. Wielu z nich zaangażowało się w rozpropagowanie harmonogramu protestu pośród swoich kolegów. 

Zwracamy się do Nadzwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia" o podjęcie uchwały zmierzającej do zintensyfikowania działań protestacyjnych stosownie do propozycji i harmonogramu powyższych oddziałów Stowarzyszenia oraz ich kontynuacji do czasu spełnienia postulatów naszego środowiska ze strony pozostałych władz.

Do czasu podjęcia ostatecznych decyzji przez Nadzwyczajne Zebranie Delegatów SSP „Iustitia" zwracamy się z prośbą i apelem do wszystkich sędziów apelacji lubelskiej o wstrzymanie się od wyznaczania posiedzeń w terminie od dnia 24 listopada do dnia 28 listopada 2008 r.

Komunikaty

Media