Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Oddziału SSP "Iustitia" w Łomży z dnia 21 stycznia 2009 r.

Z przykrością zauważamy, iż rozpaczliwe próby podejmowane przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia skierowania uwagi władzy wykonawczej i ustawodawczej na problemy środowiska sędziowskiego nie przyniosły istotnego efektu, a co więcej sytuacja uległa pogorszeniu. Już dziś bowiem wiadomo, że procedury powołania na stanowisko sędziów  dotychczasowych  asesorów nie będą mogły być zakończone przed dniem 06.05.2009r. tj. przed dniem wejścia w życie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24.10.2007r. wydanego w sprawie w sprawie SK 7/06 stwierdzającego niekonstytucyjność instytucji asesora. Oznacza to, iż orzekający w wielu sądach setki asesorów utracą prawo do orzekania z dniem 06.05.2009r., co nie będzie pozostawać bez wpływu na czas trwania postępowań sądowych i dostęp obywateli do Sądu. Już dziś też można z góry przewidzieć, że za swoje zaniedbania i upolitycznienie problemu politycy obciążą sędziów usiłujących doprowadzić do rzeczywistego ukształtowania  niezależności sądów i niezawisłości sędziów jako trzeciej władzy

 

Sędziowie nigdy nie kierowali swoich protestów przeciwko Społeczeństwu i zawsze wybierali formy protestu jak najmniej dla obywateli dokuczliwe - a próby  nadawania protestem znaczenia politycznego lub tylko merkantylnego są manipulacją, uproszczeniem problemu lub w najlepszym razie skutkiem nieznajomości ani statusu sędziego, ani istoty tego zawodu, ani  ograniczeń w prawach obywatelskich z jakimi jego wykonywanie się wiąże. 

 

Nasilenie mylącego szumu medialnego, dezinformacji i nieporozumień wokół protestów  sędziowskich jest na tyle duże, że nawet szacowna i szanowana przez sędziów Helsińska Fundacja Praw Człowieka dopatrzyła się rzekomego ,,postępu w zakresie wynagrodzeń sędziowskiej'' - w sytuacji gdy w ciągu 3 ostatnich lat ( lat o bardzo wysokim wzroście gospodarczym) wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego wzrosło o 90 zł. Wyrażamy nadzieję, iż stanowisko Fundacji jest przejawem niedoinformowania a nie odmiennego niż sędziowie rozumienia słowa ,,postęp''.

Cele, dla których przystąpiono do protestów nie zostały osiągnięte i dlatego konieczna jest ich kontynuacja w formach jak najmniej dokuczliwych dla Społeczeństwa.

 

Najmniej dokuczliwą formą protestu, którą Oddział Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia w Łomży popiera  w szczególności jest odmowa udziału w komisjach wyborczych w najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Stosunek władzy ustawodawczej i wykonawczej do sędziów sprawia, że odmowa udziału w komisjach wyborczych stanowi wyraz dezaprobaty do poczynań tych władz, które prawo traktują w sposób instrumentalny, a proces ustawodawczy  w  sposób urągający podstawowym standardom, czego znamiennym przykładem był tryb uchwalania ustaw związanych  z likwidacją tzw. awansu  poziomego.

 

Zachęcamy wszystkich sędziów niezależnie od Sądu w którym orzekają i od przynależności do Stowarzyszenia do poparcia tej formy protestu, która w żaden sposób nie narusza obowiązującego prawa. Pojawiające się groźby dokonania zmian ustawodawczych, tak aby wyeliminować sędziów z  udziału w   komisjach wyborczych - to próba  wywierania na sędziów nacisków i presji. Presji takiej sędziowie ulec nie mogą, i nie ulegną - tak jak nie ulegają presjom w codziennym wykonywaniu swojego zawodu.

 

Znakomita większość sędziów to ludzie odpowiedzialni i odważni - a jednocześnie świadomi tego, że to kształtuje się niezależność sądów i niezawisłość sędziów i jej rozumienie na przyszłość. Z pokorą przyjmiemy zastąpienie sędziów w komisjach wyborczych przez inne grupy zawodowe, zapewne ku ich  radości.

 

Nie możemy jednak  dopuścić do tego, aby dalsze pogarszanie statusu sędziego doprowadziło do takiego osłabienia tego statusu, że zagrażać to będzie prawom i wolnościom obywateli. Na straży tych praw mogą stać tylko dobrze wykształceni, niezależni w myśleniu, niezależni majątkowo  i  odporni na presję sędziowie.

Komunikaty

Media