Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 19 stycznia 2009 r.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów  Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu 19 stycznia 2009 r. podjęło uchwałę następującej treści:

 

       Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów  Sądu Okręgowego w Gdańsku w pełni popiera i przyłącza się do wniosku przedstawicieli Zgromadzenia Ogólnego  Sędziów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy wyrażonego w liście  skierowanym do Krajowej Rady Sądownictwa z dnia 5 stycznia 2009 r. o zwołanie przez Przewodniczącego KRS Nadzwyczajnego Zgromadzenia Przedstawicieli  Zgromadzeń ogólnych SO.
 
         Trwająca od wielu miesięcy batalia o naprawę wymiaru sprawiedliwości nie doprowadziła do uzyskania zadawalających środowisko sędziowskie efektów.
 
         Wynikiem działań władzy wykonawczej jest uchwalenie, krytykowanej przez wszystkie środowiska prawnicze Ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, która nie została wprawdzie podpisana przez Prezydenta RP, lecz odrzucenie przez sejm veta prezydenta zdaje się być przesądzone. Nie rozwiązana tym samym pozostaje nadal kwestia setek asesorów sądowych, którzy w maju br. będą musieli odejść z sądów. Z wiadomych tylko Ministerstwu Sprawiedliwości powodów przepisy dotyczące skrócenia okresu asesury nie zostały objęte odrębną regulacją prawną, bądź zmianą odpowiedniego przepisu usp, lecz zawarte w - od początku kontrowersyjnej - ustawie o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
 
         Pomimo wkroczenia w nowy 2009 r. sędziowie nadal oczekują na uchwalenie przez Sejm regulacji dotyczących wynagrodzeń mimo, iż pierwszy etap podwyżek miał obowiązywać od stycznia br.   
 
         Niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za zgodny z Konstytucją administracyjny nadzór Ministra Sprawiedliwości nad sądami także pozostaje w sprzeczności z postulatami zarówno KRS, jak i sędziów.
 
         Wszystko to wywołuje nadal ogromny niepokój środowiska i nie sprzyja uspokojeniu nastrojów większości sędziów gotowych podejmować coraz bardziej radykalne formy protestu, jako próby nacisku na władzę.
 
         Wskazać także należy, iż próby dyskredytowania władzy sądowniczej przez Ministra Sprawiedliwości, sugerowanie politycznego podłoża protestów także nie sprzyjają poprawie nastrojów.
 
         Sędziowie dowiedli nieraz, opierając się naciskom poszczególnych władz, iż w swych działaniach są niezawiśli i niezależni.
 
         Stając na straży wolności i praw obywatelskich, chcąc wykonywać swe obowiązki jak najlepiej, sprawnie i bez nieuzasadnionej zwłoki, z jak największym zaangażowaniem, sędziowie mają prawo domagać się przestrzegania zasad wyrażonych w art. 178 ust 2 Konstytucji w zakresie zapewnienia godziwych warunków pracy.
 
        Rozwiązanie tych problemów nie leży jednak w kompetencjach i możliwościach sędziów, do obowiązków których należy rozstrzyganie spraw.
 
        Dlatego też uważamy, iż KRS jest najwłaściwszym podmiotem, uprawnionym i zobowiązanym ustawowo, do werbalizowania zarówno potrzeb życiowych i zawodowych sędziów, jak i sądownictwa.
 
        Wierzymy, iż kategoryczna i konsekwentna postawa KRS zmusi pozostałe władze do poważnego potraktowania problemów, przed jakimi stanął wymiar sprawiedliwości.

Komunikaty

Media