Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała nr 1/2009 Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia Oddział w Kaliszu z dnia 23 stycznia 2009 r. w sprawie protestu sędziów

              Członkowie Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia" Oddział w Kaliszu zwracają się do Zarządu Głównego SSP Iustitia oraz wszystkich członków Stowarzyszenia o kontynuowanie działań związanych z realizacją uchwał  Zebrania Delegatów, na którym określono formy protestu oraz ewentualne warunki jego zawieszenia. Pomimo, iż od podjęcia uchwał upłynęły 3 miesiące, nie został zrealizowany przez władzę wykonawczą i ustawodawczą żaden ze zgłoszonych wówczas postulatów.  W uchwale nr 5/2/2008 wyraźnie stwierdzono, że zawieszenie protestów będzie możliwe jedynie wówczas, gdy zostaną uchwalone przez Sejm zmiany ustawodawcze uwzględniające postulaty zawarte w Uchwale o niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Trwające w chwili obecnej w Sejmie prace nad nowelizacją Ustawy o ustroju sądów powszechnych w żaden sposób tego warunku nie spełniają. Pozytywnie oceniając propozycję powiązania wynagrodzeń sędziowskich z średnim wynagrodzeniem w gospodarce, podkreślić należy, że po pierwsze jest to wyłącznie projekt, po drugie przewidujący wysokość wskaźników, które w sposób diametralny odbiegają od zgłoszonych postulatów. Co ważne na skutek zdecydowanego sprzeciwu ze strony Ministra Finansów Komitet Rady Ministrów odrzucił projekt przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości,  podwyższenia tych wskaźników w roku 2010. W takiej sytuacji z prawdopodobieństwem bliskim pewności można stwierdzić, że obecne propozycje Rządowego projektu zmiany ustawy o ustroju sądów powszechnych wbrew wcześniejszym deklaracjom o „incydentalnej interwencji ustawodawczej", stanowią docelowy model „godnych" wynagrodzeń sędziowskich.

   

         Nie podzielamy poglądu,  iż na skutek protestów  „osiągnęliśmy już wyeliminowanie tzw. kwoty bazowej oraz nieznaczną podwyżkę wynagrodzeń, bo to co zaproponował rząd i co jest obecnie przedmiotem procedury legislacyjnej w Sejmie, nie jest kwestionowane przez żaden klub poselski, a zapis projektu ustawy gwarantuje wypłatę podwyższonych wynagrodzeń od 1 stycznia 2009 r.". Jak uczy doświadczenie ostatnich miesięcy i lat, pomimo powszechnego deklarowania przez różne kluby parlamentarne  konieczność podwyższenia wynagrodzeń sędziowskich, kolejne projekty a nawet uchwalone już ustawy były  zmieniane na niekorzyść sędziów z uwagi na stan budżetu państwa. Dlatego uważamy, że żaden projekt nie gwarantuje nam poprawy statusu zawodowego i materialnego. a dopiero w momencie wejścia w życie omawianej ustawy będzie można mówić o „nieznacznej podwyżce" naszych wynagrodzeń. Z uwagi na początkową fazę procesu legislacyjnego i sytuację budżetową, także Ministerstwa Sprawiedliwości , nie wiadomo, czy i kiedy to nastąpi.

                Nie podzielamy także poglądu, iż wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 14 stycznia 2009r. rozstrzygnięta została kwestia ograniczenia nadzoru Ministra Sprawiedliwości nad sądami powszechnymi i nasze protesty nie odniosą już efektu. Fakt, iż obowiązujące w tym zakresie przepisy są w ocenie Trybunału w większości zgodne z konstytucją, nie wyklucza bowiem możliwości zrealizowania postulatów zawartych w Uchwale w sprawie niezależności sądów i niezawisłości sędziów poprzez wystąpienie przez Rząd ze stosowną inicjatywą ustawodawczą, w której model nadzoru nad sądami powszechnymi zostanie ukształtowany w sposób  zgodny z oczekiwaniami środowiska sędziowskiego.

                Zwracamy uwagę, że od momentu podjęcia uchwał programowych przez zgromadzenie delegatów jedynym procesem legislacyjnym dotyczącym statusu sędziów, który został w sposób sprawny doprowadzony do końca jest nowelizacja Ustawy o ustroju sądów powszechnych w zakresie likwidacji tzw. awansów poziomych. Zmiany w tym zakresie są także sprzeczne z punktem 8  Uchwały Nr 3/2/2008 Zebrania Delegatów.

                Dlatego też, z uwagi na niespełnienie żadnego z postulatów zgłoszonych na zebraniu delegatów nie widzimy podstaw do zawieszenia protestu. Uważamy, iż dalsze ignorowanie zgłaszanych od wielu lat próśb środowiska sędziowskiego, które sprecyzowane zostały w czasie Zebrania Delegatów, powielanie sloganów o zawodzie sędziego jako „koronie zawodów prawniczych" i powtarzanie obietnic nie znajdujących pokrycia w prowadzonych pracach legislacyjnych winny być podstawą do rozważenia w najbliższym czasie możliwości zaostrzenia form protestu.

Komunikaty

Media