Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zarządu SSP „Iustitia" w sprawie realizacji uchwały programowej XII Wyborczego Zebrania Delegatów

Zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" z dezaprobatą stwierdza, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej nie prezentuje programu reform, które pozwoliłyby na poprawę sytuacji sądownictwa, a tym samym na zapewnienie każdemu obywatelowi realnego prawa do sądu, o którym mowa w art. 45 ust. 1 Konstytucji RP.

Uważamy za niedopuszczalną sytuację, w której dwie pozostałe władze ignorują głosy środowiska sędziowskiego oraz to, że po 20 latach od rozpoczęcia transformacji gospodarczej i ustrojowej wynagrodzenie sędziego sądu rejonowego wynosi równowartość 900 euro, czyli jest niższe niż zasiłek dla bezrobotnych u naszego zachodniego sąsiada.

Przeprowadzona w środowisku sędziowskim konsultacja co do potrzeby kontynuowania protestów wskazuje na wolę ich kontynuowania wobec niespełnienia naszych postulatów. Uchwalona pomimo sprzeciwu wszystkich środowisk prawniczych ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wymagać będzie natychmiastowej nowelizacji, bowiem przy obecnym poziomie wynagrodzeń sędziów nie zapewnia możliwości naboru najlepszych kandydatów na urząd sędziego. Brak jest również przełomowych inicjatyw legislacyjnych ograniczających kognicję sądów i zakres obowiązków sędziów, co pozwoliłoby na zmniejszenie obsady kadrowej i racjonalizację obciążenia poszczególnych stanowisk sędziowskich.

Kierujemy się głęboką troską o dalsze losy polskiego wymiaru sprawiedliwości, a tym samym o dobro demokratycznego państwa prawa. Uważamy, że dalsze milczenie sędziów co do nieprzestrzegania przepisów Konstytucji oznacza zgodę na psucie Państwa. Deklarujemy chęć współpracy przy realizacji programu reform, chcielibyśmy jednak, aby nasz głos był brany pod uwagę i nie stanowił jedynie formalnego elementu tzw. konsultacji środowiskowych.

Komunikaty

Media