Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała Zebrania Członków Oddziału SSP "Iustitia" w Katowicach z dnia 25 lutego 2009 r.

Sędziowie skupieni w Oddziale Śląskim Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA wyrażają obawę, iż dotychczasowe działania władzy ustawodawczej i wykonawczej  - wbrew obietnicom - w dalszym ciągu nie gwarantują sędziom warunków pracy i pacy, zgodnych z pozycją ustrojową, określoną w normach konstytucyjnych.

 

Nierozwiązany problem asesorów, nowy system naboru do zawodu sędziowskiego, nie gwarantujący w perspektywie najbliższych kilku lat dopływu dobrze wykształconych i doświadczonych sędziów do zawodu, nadmierne obciążenie obowiązkami sędziów, wynikający z nadmiernej  kognicji sądów, chaos związany z odstąpieniem od tzw. awansów poziomych, spadek realnych wynagrodzeń i przedłużający się proces legislacyjny dostosowujący wynagrodzenia  do obiektywnego kryterium  -  to ciągle aktualne bolączki polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Dysonans płacowy pomiędzy pensjami sędziów, a przedstawicielami innych zawodów prawniczych ciągle się pogłębia i stawia pod znakiem zapytania koncepcję zawodu sędziego, jako ukoronowania kariery prawniczej. Grozi  to przekształceniem sądownictwa w korpus spolegliwych urzędników, wywodzących się  z prawników, którym nie powiodło się na innych stanowiskach.

Za niedopuszczalny i nie dający się usprawiedliwić żadnymi okolicznościami uznajemy stan, w którym po 20 latach transformacji gospodarczej i politycznej sędzia Sądu Rejonowego otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 900 EURO, czyli w wysokości mniejszej od zasiłku dla bezrobotnych u naszych zachodnich sąsiadów.

Negatywna selekcja do zawodu sędziowskiego nie tylko nie gwarantuje obywatelom dostępu do profesjonalnego sądu, stanowi też poważne i realne zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej. Z zawodu odchodzą doświadczeni sędziowie, wzrasta obciążenie pozostałych obowiązkami-  w tym takimi- które niewiele mają wspólnego z wymierzaniem Sprawiedliwości .

Wbrew częstym dezinformacjom w mediach przedstawia  się społeczeństwu walkę sędziów o niezależność, niezawisłość, godność urzędu, jako  dążenie wyłącznie do wzrostu wynagrodzeń, zaś podjęcie działań legislacyjnych  w kwestii podwyżek, jako pretekst do zaniechania protestu. 

Tymczasem zależy nam, aby zarówno społeczeństwo, jak i decydenci zrozumieli, że akcje protestacyjne świadczą o poczuciu odpowiedzialności za stan wymiaru Sprawiedliwości, jako filaru demokratycznego państwa, nie są jedynie, czy przede wszystkim walką o wynagrodzenia. W interesie obywateli jest bowiem, aby władza sądownicza  w Rzeczypospolite Polskiej była niezależna, sędziowie dobrze wykształceni, doświadczeni, mający czas i możliwość pochylenia się nad każdą sprawą obywatela, sędziowie  niezależni, nieulegli wobec nacisków politycznych, a nie tylko  pozbawieni autorytetu urzędnicy, stosujący bezdusznie prawo.

 

Obserwacja dotychczasowych poczynań władz, fakt, że żaden z postulatów, wymienionych w uchwałach Stowarzyszenia nie został dotychczas ostatecznie rozwiązany skłania do konkluzji, że akcje w postaci uchwał, apeli i oświadczeń nie okazały się skuteczne w naszej walce o godność  i niezawisłość. 

Dlatego Oddział Śląski wyraża wolę konsekwentnej realizacji uchwały XII Wyborczego Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich IUSTITIA z 25.10.2008r., a w szczególności:

-powstrzymywania się od udziału w pracach komisji wyborczych,

 -periodycznego wyznaczania dni bez wokandy zgodnie z uchwalonym harmonogramem do czasu zakończenia procesu legislacyjnego w sprawie ustawy o zmianie pusp, w kwestii wynagrodzeń sędziowskich,

-akcji zawiadamiania przełożonych o zagrożeniach dla swojej niezawisłości/.

Szczegółowe informacje i  wzory oświadczeń znajdują się na stronie internetowej IUSTITII/.

 

 Zwracamy się do wszystkich sędziów, którym leży na sercu dobro wymiaru Sprawiedliwości o aktywny udział w akcjach protestacyjnych, wynikających z uchwał Stowarzyszenia.

 Apelujemy do władz zarządu głównego o  zwołanie nadzwyczajnego zjazdu w celu podjęcia uchwał, zmierzających do kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Popieramy również uchwały innych Oddziałów terenowych oraz Zgromadzeń Ogólnych sędziów Sądów Okręgowych, w których sędziowie wyrazili podobne stanowisko.

 Równocześnie wyrażamy nadzieję, że społeczeństwo i władze zrozumieją , że celem naszego protestu jest takie  ukształtowanie władzy sądowniczej w państwie, aby każdy obywatel miał zagwarantowane prawo do niezawisłego sądu.

Komunikaty

Media