Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Uchwała w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego Warszawa- Praga w Warszawie

Uchwała Nr 1

Zgromadzenia Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej

z 12 grudnia 2018r.

w sprawie odroczenia opiniowania kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów Sądu Apelacyjnego i Sądu Okręgowego Warszawa- Praga w Warszawie

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej postanawia odroczyć opiniowanie kandydatów do pełnienia urzędu na stanowiskach sędziów na obszarze apelacji warszawskiej do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytań prejudycjalnych skierowanych przez Sąd Najwyższy, Naczelny Sąd Administracyjny i sądy powszechne w przedmiocie wątpliwości związanych z procesem wyłaniania sędziowskich członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wpływu, jaki nowy sposób wyboru tej części Rady wywiera na prawo obywatela do niezależnego i niezawisłego sądu.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej popiera i przyłącza się do uchwał podejmowanych przez organy samorządu sędziowskiego innych sądów w Polsce, kwestionujących konstytucyjność rozwiązań przyjętych w ustawie z dnia 8 grudnia 2017r o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw ( Dz.U. z 2018r., poz. 3).

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej konsekwentnie wyraża pogląd, że wybór członków organu pełniącego funkcję Krajowej Rady Sądownictwa na podstawie cyt. Ustawy budzi zastrzeżenia co do zgodności art. 187 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zastrzeżenia co do konstytucyjności rozwiązań przyjętych w ustawie z 8 grudnia 2017r. budzą uzasadnione wątpliwości co do legalności procedury nominacyjnej, w której Krajowa Rada Sądownictwa ma kluczowe znaczenie.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej zwraca również uwagę, że wątpliwości w tym zakresie podniosła sama Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym kształcie, kierując ostatnio wniosek do Trybunału Konstytucyjnego.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej stwierdza, że aktualnie udział w procedurze opiniowania kandydatów do objęcia urzędu     w Sądzie Apelacyjnym i w Sądzie Okręgowym Warszawa - Praga w Warszawie byłby legitymizowaniem czynności szkodzących wymiarowi sprawiedliwości.

Zwrócić należy także uwagę, że dotychczasowe działania Krajowej Rady Sądownictwa w obecnym kształcie wskazują, iż nie stoi ona na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów i nie działa niezależnie od przedstawicieli pozostałych władz, łamiąc art. 186 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej zobowiązuje Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do nieprzedstawiania Krajowej Radzie Sądownictwa kandydatur na stanowiska sędziowskie obwieszczone przez Ministra Sprawiedliwości (MP z 2018r poz. 291, poz. 323 i poz. 467)  w związku z treścią powyższej uchwały oraz treścią art. 58 par. 2 i 4 Prawa o ustroju sądów powszechnych

Zgromadzenie Przedstawicieli Sędziów Apelacji Warszawskiej zobowiązuje ponadto Prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie do:

1) Opublikowania niniejszej uchwały w terminie 7 dni na stronie internetowej Sądu, gdyż zapoznanie opinii publicznej ze stanowiskiem samorządu sędziów apelacji warszawskiej leży w interesie publicznym oraz służy potrzebom obywateli, którzy zgodnie z art. 45 Konstytucji RP mają prawo do bezstronnego i niezawisłego sądu;

2) Przedstawienia uchwały w terminie 7 dni do wiadomości następującym organom: Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Sprawiedliwości, I Prezesowi Sądu Najwyższego, Rzecznikowi Praw Obywatelskich, Prezesowi Naczelnego Sądu Administracyjnego, Przewodniczącemu Krajowej Rady Sądownictwa, Prezesom Sądów Apelacyjnych i Okręgowych, Przewodniczącemu Krajowej Rady Prokuratorów, Prezesowi Naczelnej Rady Adwokackiej, Prezesowi Krajowej Rady Radców Prawnych, Prezesowi Krajowej Rady Notarialnej.

Komunikaty

Media