Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Dalsze działania w sprawie nowelizacji u.s.p.

Kwestia nowelizacji ustawy o ustroju sądów powszechnych wzbudza coraz większe zainteresowanie ze strony opinii publicznej. Przypomnijmy, że uchwalona właśnie przez Sejm ustawa zawiera wszystkie krytykowane przez środowisko sędziowskie przepisy, w tym dotyczące ograniczenia roli sędziów rejonowych w sędziowskim samorządzie, ograniczenia roli kolegiów sądów i likwidacji „kilometrówek”. Duże kontrowersje, z punktu widzenia praw obywatelskich, budzi kwestia dostępu polityków do akt wszystkich spraw sądowych i systemów informatycznych sądów. 

W związku z kontrowersjami wokół tej ustawy  prezydent Bronisław Komorowski zwrócił się do Krajowej Rady Sądownictwa o wyrażenie opinii w sprawie nowelizacji ustawy o sądach powszechnych. W celu rozpatrzenia prośby prezydenta KRS zbierze się 5 marca na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Wzrasta także zaniepokojenie ze strony organizacji pozarządowych. Poza organizacjami sędziowskimi, które od dawna protestowały przeciwko nowelizacji, Helsińska Fundacja praw Człowieka wystąpiła do Prezydenta RP o rozważenie skierowania, jeszcze przed podpisaniem, ustawy z 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw do Trybunału Konstytucyjnego.

Wniosek HFPC

Zaniepokojenie zaistniałą sytuacją wykazała też Fundacja Panoptykon.

Fundacja Panoptykon

 

Komunikaty

Media