Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Odpowiedź Zarządu SSP "Iustitia" na komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości z dnia 26.08.2021 r. "Mniej zaległości w sądach, więcej spraw załatwionych"

Zarząd SSP "Iustitia" wskazuje, że spośród kilkuset wskaźników opisujących stan sądownictwa Ministerstwo Sprawiedliwości wybrało kilka parametrów o niewielkim znaczeniu, które przedstawiają się w miarę pozytywnie i to głównie dlatego, że w przyjętym jako punkt odniesienia pierwszym półroczu 2020 r. sądy nie działały ze względu na stan epidemii. To tak, jakby chwalić się sprawnym kierunkowskazem i działającą wycieraczką w samochodzie z zatartym silnikiem i niesprawną skrzynią biegów.
Nasuwa się także skojarzenie z kimś, kto twierdzi, że ma doskonałą wagę i poczynił znaczne postępy, bo schudł w tym roku o 5 kg - z 135 do 130, przy czym w zeszłym roku się nie ruszał, bo miał złamaną nogę...
Pełna i kompleksowa ocena stanu sądownictwa zostanie przedstawiona w raporcie przygotowanym przez Zespół ds. Prawa Cywilnego, który wkrótce się ukaże.
Stowarzyszenie sprzeciwia się wprowadzaniu w błąd opinii publicznej co do stanu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Przypominamy, że za organizację sądownictwa odpowiada Minister Sprawiedliwości.

Komunikaty

Media