Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Relacja ze spotkania z sędzią Pawłem Juszczyszynem podczas obchodów Święta Wolności i Demokracji w Gdańsku.

Wczoraj w ramach Święta Wolności i Demokracji w Gdańsku, podczas spotkania w strefie społecznej z sędzią Pawłem Juszczyszynem, laureatem Obywatelskiej Honorowej Odznaki Iustitii 2020 roku, pytano się go m.in. o to, po co sędziom niezawisłość.

To wiąże z kwestią zaufania - odpowiadał Juszczyszyn. - Jeżeli nie będziemy mieli zaufania do sądów, do ich bezstronności i niezawisłości, to sądy nie będą spełniać swojej funkcji. Ja po każdym wyroku zawsze tłumaczę stronom, że nie zawsze człowiek wychodzi z sądu wygrany i zadowolony, ale bezstronne rozstrzygnięcie sporu pozwala nam spokojnie żyć. Ale jeżeli będziemy chodzić do sądu, co do którego nie mamy zaufania, który jest obsadzony nieprawidłowo, to dodatkowo dojdzie niepewność prawna, czy mamy do czynienia z orzeczeniem ważnym. Takie wątpliwości i rozterki będzie miała także strona wygrana. To, co najgorszego zrobiła władza polityczna w Polsce, to podważała właśnie na wielu płaszczyznach zaufanie do sędziów - od kampanii nienawiści, propagandy w mediach rządowych, gdzie sędziów chce się odseparować od społeczeństwa, przypiąć łatkę najwyższej kasty, obrzucić najgorszymi epitetami. To wszystko podważa zaufanie, które będzie bardzo trudno odbudować, ale nie jest to niemożliwe, bo służą temu takie spotkania jak to. 

Sędziego Juszczyszyna pytano także o to, jak powinna wyglądać rzeczywista reforma sądownictwa w Polsce. 

Wymiarowi sprawiedliwości niezbędna jest reforma, ale proszę zauważyć, że przez ostatnie lata nie mamy do czynienia z reformą, tylko politycznym zamachem na niezależność sądownictwa. Poza tym ja w sądzie nie widzę żadnych praktycznych zmian - mówił Juszczyszyn. - Postępowania trwają dłużej, a nie krócej. Sędziowie mają coraz więcej spraw, a nie mniej, W sądzie olsztyńskim akta nadal wozi się wózkami jak z supermarketu, nie ma informatyzacji, nie ma  digitalizacji akt, co było bardzo potrzebne na przykład w okresie pandemii. System losowego przydziału spraw szwankuje i nie wiemy, dlaczego niektórzy sędziowie mają mają po 100 spraw, a innym przydziela się 300? A jeśli dany sędzia ma po 300 spraw, a są i tacy, którzy mają 500, to jak taki sędzia ma rzetelnie i szybko wydawać orzeczenia? Jesteśmy nadal bardzo przeciążeni pracą. Ja wiem, że dla ludzi to nie jest żadne usprawiedliwienie, że ich sprawa zamiast 3 miesiące trwa trzy lata. Bo zbyt późna sprawiedliwość staje się niesprawiedliwością - my to wiemy. Tylko to nie jest wina sędziów, ale systemu, którzy tworzą politycy. 

Sędzia Juszczyszyn stwierdził, że w obecnej sytuacji w Polsce sędziowie muszą wykazać się niezwykłym charakterem. 

- Bo to nie jest tak, że sędzia dostaje jakiś telefon w sprawie wyroku. Najgorsza jest wewnętrzna cenzura, ta wewnętrzna obawa, w jaki sposób rozstrzygnąć sprawę - mówił sędzia. - Dlatego sędzia musi mieć silne poczucie niezawisłości gwarantowane przez państwo. A z czym mamy teraz do czynienia? Dzisiaj sędziowie w Polsce mają obawę, czy za dane rozstrzygnięcia, wydane w  zgodzie z prawem, nie będą mieli postępowania dyscyplinarnego. To nie sprzyja dobremu orzekaniu, nawet w sprawach, które nie mają elementu politycznego. Niestety obecna władza dąży do obsadzenia sądów swoimi ludźmi na zasadzie - bierny, mierny, ale wierny.  Bardzo współczuję młodym adeptom prawa, którzy teraz studiują, wchodzą w życie zawodowe, i którzy chcieliby służyć społeczeństwo w niezależnych sądach, bo te sądy są coraz mniej niezależne. Za naszą wschodnią granica dzieją się straszne rzeczy, a co nas różni dziś od Białorusi? Nas jeszcze różni praworządność. Na Wschodzie funkcjonują sądy, ale ktoś, kto został otruty, nie może liczyć na rzetelne wyjaśnienie jego sprawy, podobnie jak pałowany i zamykany przez służby specjalne. U nas każdy obywatel ma prawo na złożenie skargi na nielegalne i niesłuszne zatrzymanie, ale się obawiam, że za chwilę będziemy mieli podobna sytuację jak na Wschodzie. Bo dziś władza polityczna w Polsce próbuje zamknąć nam usta, bo niby mieszamy się do polityki. A to nieprawda.    

Źródło:
https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26251146,sedzia-pawel-juszczyszyn-wladza-polityczna-w-polsce-probuje.html

Zapraszamy do całej relacji że spotkania na Facebook Iustitii.
https://www.facebook.com/sedziowie/videos/1002602943509949/

c0222aa7 67d9 43fd 8ca7 ab66a4662b13

bae09ff6 4e1d 4725 a8d4 3880f83fc4c3

1fec4922 d923 4b58 a215 77cf777ae9f4 2

8b42cccf 84db 47ba 9c4a 5438c514596f

Komunikaty

Media