Jesteśmy niezależnym, apolitycznym i samorządnym stowarzyszeniem polskich sędziów.
Naszą główną misją jest obrona wolności i praw obywatelskich, fundamentu demokratycznej Polski, należącej do Unii Europejskiej.
Działamy od ponad 25 lat, w tym w międzynarodowych organizacjach sędziowskich Skupiamy ponad 3 500 sędziów, najwięcej w Polsce.

Międzynarodowy Kongres w Salonikach: "Niezależność i skuteczność wymiaru sprawiedliwości w Grecji kontekście prawnoporównawczym oraz europejskim"

W dniach 7 - 8 grudnia 2018r. miał miejsce międzynarodowy kongres w Salonikach zorganizowany przez Sąd Najwyższy oraz Administracyjny Sąd Najwyższy, Uniwersytet Arystotelesa, Wydział Prawa I Administracji w Salonikach oraz Fundację Onasisa.

W pierwszym dniu przedmiotem obrad była niezawisłość sądownictwa, w kontekście krytyki orzeczeń sądowych oraz aktywizmu sędziowskiego i jego ograniczenia. Kolejno dyskutowano o niezależności sądownictwa, a postępowaniach dyscyplinarnych. W ostatnim panelu omówiono kryteria niezależności i bezstronności, które winny spełniać sądy krajowe zgodnie z art. 6 ust. 1 EKPC m.in. w kontekście greckiego porządku prawnego.

W dniu 8 grudnia 2018 r w sesji przedpołudniowej dyskutanci debatowali o efektywności wymiaru sprawiedliwości i kluczowych instytucjach które mogą poprawić funkcjonowanie w poszczególnych państwach europejskich. Przedmiotem drugiej sesji w dniu 8 grudnia 2018 r. była niezależność sądownictwa  w kontekście prawa europejskiego i aspekcie prawnoporównawczym. Panelowi przewodniczył Prof. Vasilios Skouris, (były Prezes Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości). W sesji uczestniczyli: dr Edith Zeller – (Prezes Stowarzyszenia Europejskich Sędziów Administracyjnych), Prof. Ana Maria Guerra (Uniwersytet w Lizbonie), Prof. Evgenia Prevedourou(Uniwersytet Uniwersytet Arystotelesa, Wydział Prawa I Administracji w Salonikach) oraz dr Katarzyna Gajda – Roszczynialska (Uniwersytet Śląski, Iustitia). W panelu były dyskutowane standardy niezawisłego sądu w kontekście orzecznictwa TSUE . Przedstawiono zmiany stanu prawnego w Polsce w latach 2015 – 2018 w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości i skutki dla sprawności postępowań, w tym postępowania cywilnego.

W ostatnim panelu poruszony został ważki problem gwarancji konstytucyjnych  niezależnego sądownictwa i ich funkcjonowania w praktyce, a roli TSUE w tym procesie".

Komunikaty

Media