Pol’and’Rock Festival 2018 i my

Spotkania na Festiwalu to budowanie zaufania społecznego. Zainteresowanie sprawą wolności obywatelskich i wolnych sądów było ogromne, sędziowie przeprowadzili mnóstwo cennych rozmów z festiwalowiczami. Jako całe środowisko otrzymaliśmy od ludzi dowody wsparcia, serdeczności. Hasłem naszego działania był #wolnyfestiwal #wolniludzie #wolnesądy #wolnewybory. Festiwal ściąga setki tysięcy ludzi w różnym wieku, o różnych przekonaniach, lecz wszyscy poddają się jednej regule- wzajemnego szacunku. Na przykładzie Festiwalu pokazaliśmy, jak łatwo decyzja polityczna może go unicestwić, Maciej Samborski, specjalista od transmisji mobilnych (mopro.pl), prowadził przez 3 dni warsztaty filmowe, a uczestnicy nagrywali półminutowe filmy z festiwalu realizując idee #wolnyfestiwal #wolnesądy. Zwycięzcami są Martyna Kondratowicz i Marcin Stępień- gratulacje! Zainteresowanie budziła symulacja rozprawy cywilnej i karnej w namiocie RPO, ludzie korzystali z naszych rowerów do ładowania telefonów i pamiątkowych tatuaży zaprojektowanych przez Arkadiusza Krupę (Ślepe Oko Temidy).

Debata z RPO Adamem Bodnarem, z udziałem sędziego Bartłomieja Przymusińskiego, sędziego Igora Tuleya, mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz z Biura RPO, sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek na temat Wolnych Sądów zgromadziła cały namiot warsztatowy ASP- ze strony publiczności były zarówno zarzuty, że jako środowisko sędziowskie nie zrobiliśmy nic od trzech lat, ale też liczne słowa poparcia dla naszych działań i bardzo konkretne pytania o sytuację w polskim wymiarze sprawiedliwości (relacja :www.rpo.gov.pl).

W namiocie Amnesty International Polska odbyły się warsztaty o pokojowych demonstracjach: “Do czego mam prawo?” z udziałem dyrektorki AI Draginji Nadażdin, sędziego Igora Tuleya i sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek, rozmowa z publicznością dotyczyła przypadków zatrzymań protestujących obywateli, granic pokojowej demonstracji i ograniczania prawa do zgromadzeń, ale też obywatelskiego prawa sędziów do protestowania na ulicy.

Ostatniego dnia rozmowa z prof. sędzią Krystianem Markiewiczem i sędzią Igorem Tuleya przyciągnęła tłum gości, których namiot nie pomieścił, panel dotyczył granic prawa i wolności obywatelskich, a także dyskusji o przyszłości niezależnego Festiwalu i niezależnych sądów. Publiczność skandowała: “Wolne Sądy!”, zadawała mnóstwo pytań, a rozmowy przebiegały w luźnej, otwartej atmosferze.

Nie wszystkim musi  podobać się obecność i forma działania sędziów na największym festiwalu w Polsce, ale zrozumieją to ci, którzy byli kiedyś na Przystanku Woodstock i ci, którzy widzą potrzebę bezpośredniej komunikacji społecznej. Zachęcamy do włączenia się do działań w przyszłym roku, mamy mnóstwo pomysłów i już zapraszamy na Przystanek Iustitia!

Wielkie podziękowania: Okręgowej Izbie Adwokackiej w Warszawie, która udostępniła miejsce w namiocie ASP, Rzecznikowi Praw Obywatelskich Adamowi Bodnarowi, jego współpracownikom za przyjazną przestrzeń w namiocie RPO, Jerzemu Owsiakowi za zorganizowanie najpiękniejszego Festiwalu na świecie i miejsca na wymianę poglądów oraz doświadczeń, wolontariuszom: Frankowi, Mai, Iwo, Agnieszce, Bogumile, Marice, wielkie dzięki!

Serdeczne podziękowania za zaangażowanie i ogrom pracy ekipie z Zespołu Medialnego sędziów na Pol’and’Rock Festival 2018: Katarzynie Kałwak, Dorocie Zabłudowskiej, Monice Ciemiędze, Monice Krzysztofik, Monice Frąckowiak, Olimpii Barańskiej-Małuszek, Igorowi Tuleya, Bartłomiejowi Przymusińskiemu.

Linki do relacji w mediach:

https://lubuskie.onet.pl/sedziowie-na-polandrock-tlumacza-dlaczego-biora-udzial-w-protestach/sldjgns

http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086,23711049,sedziowie-jada-na-woodstock-czyli-pol-and-rock-festival.html

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/wolne-sądy-–-debata-rpo-na-festiwalu-polandrock

http://www.aktualnosci24.com/polska/sluchali-czesto-trudnych-slow-sedziowie-iustitii-na-polandrock-festival/185915-wiadomosci

https://www.ora-warszawa.com.pl/aktualnosci/wiadomosci/strefa-adwokaci-na-polandrock-festival-2018-zaprasza/

https://wpolityce.pl/polityka/4066→44-tuleya-i-sedzia-z-gorzowa-jatrza-na-festiwalu-owsiaka

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/stowarzyszenie-iustitia-na-festiwalu-pol-and-rock,858833.html

https://wpolityce.pl/polityka/406658-tuleya-i-stepien-w-poszukiwaniu-nowych-sprzymierzencow

http://gorzow.wyborcza.pl/gorzow/7,36844,23748948,sedziowie-na-pol-and-rock-mamy-nikle-pojecie-o-wartosciach.html

https://oko.press/co-sedziowie-i-adwokaci-robili-na-polandrock-festival-jurka-owsiaka-ujawniamy/